ENG | УКР |

Депортація кримських татар

 

18 травня 1944 року увійшло в історію України як трагічна дата. Цього дня відбулося примусове виселення кримськотатарського населення Кримської АРСР до Середньої Азії та інших регіонів СРСР. Підставою для депортації послужила підозра влади у співпраці деяких кримських татар з нацистською Німеччиною під час окупації Криму. В той же час не згадувалося, що майже десять тисяч кримських татар служили в радянській армії, а льотчик Амет-Хан Султан навіть став Героєм Радянського Союзу.

Кримські татари втратили майже все своє майно, важкими були умови перевезення до нових місць проживання. В дорозі та в перші роки поселення від голоду та хвороб загинуло, за підрахунками активістів кримськотатарського руху, 46 % нових спецпереселенців.

Постановою Верховної Ради України від 12 листопада 2015 року № 792-VIII депортацію з Криму кримських татар у 1944 році визнано геноцидом кримськотатарського народу.

18 травня, в День боротьби за права кримськотатарського народу, в нашому університеті відбулася лекція-бесіда, яку провів доцент кафедри економічної теорії та історії Карпусь Д.О. для студентів 1 курсу ФВМ, освітнього ступеня магістр. Він розповів як відбувалася депортація, визначив справжні її причини та наслідки, ознайомив зі спогадами кримських татар, що пережили депортацію, та наголосив на тому, що злочини сталінського режиму були зумовлені пануючим у СРСР тоталітаризмом. Не допустити подібного в майбутньому можна лише залишаючись вірними принципам демократії та свободи слова, базовим європейським цінностям.

Студенти рішуче засудили злочини сталінського режиму загалом і депортацію кримських татар зокрема. Була підтримана думка , що людство має визнати депортацію кримських татар актом геноциду народу. Ми ж маємо пам'ятати цю сумну дату і вшановувати пам'ять загиблих та співчувати жертвам репресій.

На завершення присутні переглянули художній фільм "Хайтарма", знятий телеканалом АТР в 2013 році і присвячений трагедії кримськотатарського народу.

Карпусь Д.О., доцент кафедри економічної теорії та історії