ENG | УКР |

Діяльність | Кафедри фінансів, банківської справи та страхування

 
 
Нажити багато грошей – хоробрість, зберегти їх – мудрість, а вміло витрачати – мистецтво»,
– Бертольд Ауербах, німецький письменник
 
 
Історичний початок діяльності кафедри фінансів, банківської справи та страхування почався у травні 1999 р., коли було створено кафедру фінансів АПК, за наказом  №75/О, у зв’язку із розширенням функціональної діяльності економічного факультету та відкриттям спеціальності «Фінанси». У жовтні 1996 року за наказом №138/О  кафедра фінансів АПК була поділена на кафедри аграрної економіки та  бухгалтерського обліку і фінансів.
У 2010 році на базі кафедри фінансів АПК та кафедри маркетингу і комерційного управління було створено кафедру фінансів та кредиту на чолі з доктором економічних наук, професором  Варченко О.М. 
У 2016 році кафедру було перейменовано на кафедру фінансів, банківської справи та страхування. З 2017р. кафедру очолювала к.е.н., доцент Рудич Оксана Олександрівна.
З вересня 2019 року, за результатами проведеного конкурсу на заміщення вакантної посади завідувача кафедри, кафедру очолює кандидат економічних наук, доцент Драган Оксана Олександрівна.
 На сьогоднішній день кафедра фінансів, банківської справи та страхування  є випускною кафедрою зі спеціальності 072 «Фінанси, банківська справа та страхування» за двома освітніми ступенями: ОС «Бакалавр» та ОС «Магістр».
Науково-педагогічний склад кафедри станом на 01.09.2021 р. нараховує 8 викладачів, зокрема: 2 доктора економічних наук, професор, 5 кандидатів економічних наук, доцентів та 1 викладач-асистент.
Освітня програма 072  «Фінанси, банківська справа та страхування» орієнтована на  підготовку висококваліфікованих фахівців у галузі фінансів, банківської справи та страхування, які здатні формувати та реалізовувати стратегічні й поточні плани розвитку підприємств, організацій, установ, забезпечувати їх фінансову стійкість, платоспроможність і конкурентоспроможність, надавати сучасні фінансові, банківські та страхові послуги.
Основними завданням кафедри є навчально-методична та науково-дослідна робота в галузі фінансового, банківського та страхового менеджменту, аналітики фінансових ринків, страхування, соціальної відповідальності бізнесу та міжнародних фінансів.
 
Основні переваги навчання на ОП «Фінанси, банківська справа та страхування»:
  • високий рівень працевлаштування випускників за спеціальністю (понад 80 %);
  • можливість навчатися за програмою «подвійного диплому»;
  • можливість проходження практики та стажування за кордоном;
  • можливість проходження практики у фінансових та нефінансових структурах усіх форм власності та організаційно-правових форм господарювання;
  • застосування як традиційних методів, так і інноваційних освітніх технологій, що сприяють розвитку аналітичного й критичного мислення;
  • організація та проведення занять з фахових дисциплін, зустрічей, круглих столів та майстер-класів, тренінгів із провідними фахівцями-практиками, менеджерами фінансових установ, представниками вітчизняних та зарубіжних університетів;
  • діяльність студентського наукового гуртка «Фінансист», що створює творче наукове середовище через реалізацію успішних проектів, орієнтованих на підтримку нових наукових ідей, інновацій та обмін знаннями;
  • участь здобувачів у заходах навчального і науково-дослідного характеру: фахових олімпіадах, конгресах, форумах, конференціях всеукраїнського і міжнародного рівня.
 
Перспективи після закінчення навчання:
Випускники ОП «Фінанси, банківська справа та страхування» першого (бакалаврського) рівня затребувані на регіональному ринку праці як керівники та спеціалісти профільних підрозділів корпоративних структур, банків, страхових, інвестиційних та інших структурах усіх форм власності та організаційно-правових форм господарювання. Тісна співпраця із потенційними роботодавцями ще в процесі навчання дозволяє здобувачам провести «тест-драйв» різних кар’єрних напрямів та зробити усвідомленим вибір майбутнього напряму фахової діяльності.
 
Сфери працевлаштування здобувачів ОП «Фінанси, банківська справа та страхування»:
  • державні та недержавні фінансові установи;
  • сфера фінансових послуг;
  • фондові та валютні біржі;
  • підприємства, установи та організації різних галузей економіки, форм власності та організаційно-правових форм господарювання;
  • іноземні компанії та компанії з іноземними інвестиціями;
  • заклади освіти, проектні та науково-дослідницькі інститути.
 
Випускники ОП «Фінанси, банківська справа та страхування» можуть обіймати посади:
  • керівник чи провідний спеціаліст департаментів: Державного казначейства, Фіскальної та митної служби, Департамент аудиторської служби, Пенсійного фонду, фінансових відділів державних адміністрацій;
  • спеціаліст банківської сфери й агентств з оцінки вартості бізнесу (землі, нерухомості й інших активів);
  • фахівець лізингових, консалтингових, факторингових, аудиторських та страхових компаній;
  • працівник фінансової служби, аналітичних та фінансово-економічних підрозділів компаній реального та фінансового секторів;
  • аналітичний експерт інвестиційних фондів та компаній фінансового, страхового, валютного й іпотечного ринків;
  • фахівець з питань фінансово-економічної безпеки;
  • спеціаліст фінансового відділу органів місцевого самоврядування;
  • фінансові посади в закладах освіти, проектних та науково-дослідницьких інститутах, аналітичних центрах.

ОПП «Фінанси, банківська справа та страхування» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти

Про освітньо-професійну програму спеціальності 072 «Фінанси, банківська діяльність та страхування» галузі знань 07 «Управління та адміністрування»

Освітня програма «Фінанси, банківська справа та страхування» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти зорієнтована на підготовку висококваліфікованих фахівців із фундаментальною підготовкою в області сучасної економічної теорії, математики, інформаційних технологій, глибоким вивченням прикладних дисциплін та забезпечує реалізацію принципу студентоцентрованого підходу в навчанні.

Навчання базується на основі формуванні індивідуальної освітньої траєкторії, що розширює можливості здобувачів освіти й передбачає поєднання обов’язкових дисциплін із дисциплінами за вибором та дозволяє самостійно формувати навчальний план із урахуванням власних пріоритетів та побажань. Здобувачі поєднують навчальну діяльність із активною участю у фахових семінарах, конференціях, роботою у дослідницьких лабораторіях, публікаціями у збірниках наукових праць.

Освітня програма приділяє увагу розвитку навичок практичної роботи – навчальні та виробнича практики, робота з інформаційними статистичними базами фінансово-економічних даних, семінари з представниками бізнесових структур.

Освітня програма «Фінанси, банківська справа та страхування» включає обов’язкові компоненти з вищої математики, дисциплін гуманітарного блоку, а також набір спеціальних економічних і фінансових дисциплін, що дозволяє здобувачеві спеціалізуватися у найбільш привабливому для нього напрямі. Освітня програма зорієнтована на посилення знань та практичних навичок іноземної мови у здобувачів, що досягається шляхом включення до переліку освітніх компонентів таких, як: «Іноземна мова (за професійним спрямуванням)», «Англійська фахова термінологія», «Усні та письмові англійські комунікації в бізнесі».


ОПП «Фінанси, банківська справа та страхування» другого (магістерського) рівня вищої освіти

Про освітньо-професійну програму спеціальності 072 «Фінанси, банківська діяльність та страхування» галузі знань 07 «Управління та адміністрування»

Освітньо-професійна програма «Фінанси, банківська справа та страхування» другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 072 «Фінанси, банківська діяльність та страхування» – це практико-орієнтована програма підготовки фахівців фінансистів, які затребувані на регіональному ринку праці. Програма орієнтується на підготовку магістрів із інноваційним мисленням, прагнення впроваджувати та практично реалізувати нові ідеї та проєкти із додержанням принципів сталого розвитку та економіки знань. 

Магістерська програма готовить фахівців, які володіють фундаментальними знаннями про фінанси підприємств, фінансові ринки та вміють використовувати великі масиви статистичних і соціологічних даних для прийняття рішень, а також мають управлінські навички щодо вирішення практичних бізнес-кейсів. Фокус програми зорієнтовано на агробізнес в аспекті формування, використання та розподілу фінансових ресурсів, розробки та прийняття управлінських рішень за різними напрями фінансової діяльності, реалізацію інноваційно-інвестиційних проєктів та інструментів фінансової стійкості. Широка мережа бізнес-партнерів дає можливість ще на етапі навчання залучити студентів у професійне середовище, вирішувати реальні задачі в області фінансів і бізнесу.

Програма орієнтована на випускників бакалаврату, які бажають отримати фінансову освіту магістерського рівня вищої освіти, що відповідає діючим стандартам, провідній практиці зарубіжних та вітчизняних навчальних закладів і вимогам роботодавців.

В умовах динамічного ринкового середовища із високим рівнем невизначеності постійно підвищуються вимоги до рівня знань, вмінь та фахових навичок фінансистів. Фінанси корпоративної структури, переважно аграрного сектора економіки, об’єднаних територіальних громад, як спеціалізація магістерської програми «Фінанси, банківська діяльність та страхування», представляють собою класичний напрям сучасної фінансової освіти, що поєднує фундаментальні та прикладні знання, вміння і навички, які забезпечують комплексне розуміння сутності різнобічних проблем фінансів.

Важливою особливістю навчання за програмою є можливість реалізації студентами гнучкої траєкторії навчання, яка дозволяє залежно від інтересів формувати індивідуальний план навчання та відповідно посилювати знання, компетенції в сфері фінансів, страхування і банківської діяльності. Обрана концепція спеціалізації визначає структуру навчального плану, набір та зміст освітніх компонентів.

Магістри одержують комплексну уяву про сучасний стан теорії та практики фінансів підприємства, фінансових організацій,  вивчають сучасні методи аналізу, моделювання, прогнозування та регулювання фінансово-економічних систем, вивчають принципи та механізми взаємодії підприємства і фінансових ринків, одержують реальні навички управління фінансами організації та формування її фінансової політики.

Магістерська програма передбачає посилення уваги на самостійну роботу майбутніх магістрів, що проявляється не тільки у вивченні дисциплін навчального плану, виборі об’єкту практики, але й у визначенні змісту науково-дослідної роботи магістра, що є необхідною складовою навчального процесу і пов’язано із вибором тематики курсової роботи та магістерського дослідження. На активізацію процесу генерації нових знань зорієнтований науковий семінар магістерської програми, що слугує основою підвищення результативності робіт.

Професія фінансиста відрізняється різноманітним практичним застосуванням одержаних знань, вмінь і навичок. Водночас, сучасні фінанси мають достатню фундаментальну наукову систему принципів і методів, що пояснює стрімкий розвиток форм організації та методів управління корпоративними фінансовими системами, зокрема, у сфері агробізнесу. Поєднання зазначених вище характеристик дозволяє бути впевненим у наявності можливостей перспективного працевлаштування навіть за складних ринкових умов.

Основні риси майбутньої професії полягають у наступному:

  • фінансист знає принципи функціонування фінансових ринків та інститутів, що представляє собою фінансовий механізм підприємств реального та фінансового секторів економіки, які функції та методи управління повинні бути реалізованими з метою підвищення ефективності функціонування фінансового механізму організації;

  • фінансист знає навіщо, чому і як здійснювати операції учасників фінансових ринків, також розуміє відмінності між учасниками процесу та функціями фінансових агентів, які визначають відповідний вид фахової діяльності фінансиста;

  • фінансист може фахово відповісти на запитання про те, яка вартість підприємства, цінність відповідного бізнесу, інструменти фінансової стійкості та які чинники зумовлюють підтримку та ріст вартості організації. У контексті зазначеного вище очевидно, що оціночна вартість діяльності також відноситься до числа напрямів бізнесу, які найбільш активно розвиваються, особливо із відкриттям ринку землі в країні, що вимагає наявності фахових компетенцій фінансиста;

  • професія фінансиста може бути представлена і як багаторівнева ієрархічна система посад, на початковому етапі якої знаходяться, до прикладу, менеджери профільних підрозділів середніх та крупних підприємств агробізнесу, комерційних банків та фінансових організацій, а на верхніх – фінансові директори, керуючі банками, аналітики, консультанти та ін.;

  • ефективне управління фінансами у сучасному світі передбачає фахову організацію та здійснення функцій зовнішнього та внутрішнього фінансового контролю (аудиту), який здійснюється переважно в інтересах власників підприємства;

  • наукова компонента фінансів зумовлює можливості фахової реалізації випускників магістратури у якості наукових співробітників дослідницьких організацій та викладачів освітніх закладів.

Тісна співпраця із потенційними роботодавцями ще в процесі навчання дозволяє нашим магістрам провести «тест-драйв» різних  напрямів працевлаштування та зробити усвідомлений вибір майбутньої кар’єри.

Освітньо-професійна програма «Фінанси, банківська справа та страхування» другого (магістерського) рівня вищої освіти реалізується викладачами кафедри «Фінансів, банківської справи та страхування», які мають багаторічний досвід викладацької діяльності, а також реальної практичної роботи у різних областях економічної діяльності, стажування у провідних зарубіжних університетах та реалізації міжнародних проєктів. 

Одним із важливих компонентів освітнього процесу, зорієнтованих на освоєння магістрами методології наукового дослідження у обраній предметній області є науково-методичний семінар. Програмою науково-методичного семінару за ОПП «Фінанси, банківська справа та страхування» передбачено гнучкий порядок вибору предметних областей магістерського дослідження. Традиційно найбільш затребуваними є теми, пов’язані із дослідженнями в області фінансової політики підприємства, управління окремими аспектами фінансової діяльності, методики оцінки вартості організації, переважно агробізнесу, технологій прийняття управлінських рішень на фінансових ринках, управління затратами, дослідженням закономірностей антикризового управління фінансами підприємства, в т.ч. через процеси злиття та поглинання, тощо.

Практична спрямованість навчання забезпечується за рахунок участі магістрів у реалізації прикладних науково-дослідних проєктів, зокрема, ініціативних тематик, госпдоговірних проєктів, реалізації проєкту за програмою Еразмуз+ «UniCluD».

 
Дисципліни першого (бакалаврського) рівня,
що викладаються науково-педагогічними працівниками 
кафедри фінансів, банківської справи та страхування
 
  1. Вступ до спеціальності
  2. Фінанси
  3. Маркетинг
  4. Страхування
  5. Інвестування 
  6. Фінансовий ринок
  7. Фінанси підприємств
  8. Банківська система
  9. Банківські операції
  10. Корпоративні фінанси
  11. Фінансовий аналіз
  12. Страхові послуги
  13. Теорія галузевих ринків
  14. Фінансова інфраструктура
  15. Фінансовий маркетинг
  16. Фінансові та грошово-кредитні системи
  17. Фінанси публічного сектору
  18. Фінансово-економічні основи стартапу
  19. Логістика
  20. Фінанси страхових організацій
  21. Фінансова діяльність суб'єктів господарювання
  22. Інвестиційний аналіз
  23. Фінансування інноваційної діяльності
  24. Похідні фінансові інструменти
  25. Міжнародні фінанси
  26. Оцінка вартості активів
  27. Стале фінансування   
  28. Новітні банківські продукти і технології
  29. Інвестиційне проектування
 
 
Дисципліни другого (магістерського) рівня,
що викладаються науково-педагогічними працівниками 
кафедри фінансів, банківської справи та страхування 
  1. Фінансовий менеджмент
  2. Страховий менеджмент
  3. Банківський менеджмент
  4. Стратегія сталого розвитку агросфери
  5. Ринок фінансових послуг
  6. Антикризове фінансове управління
  7. Інвестиційно-інноваційний менеджмент
  8. Фінансове посередництво
  9. Проєктне фінансування
  10. Управління активами фондового ринку
  11. Управління проєктами
  12. Фінансовий контролінг
  13. Управління операціями перестрахування
  14. Інновації у банківському та страховому бізнесі
  15. Управління фінансовими ризиками
  16. Вартісно-орієнтоване управління фінансами
  17. Фінансовий інжиніринг