ENG | УКР |

Круглий стіл для студентів економічного факультету, присвячений відзначенню 70-ї річниці з Дня пам’яті жертв політичних репресій

 

17 травня відбулося засідання круглого столу, присвячене Дню пам’яті жертв політичних репресій, який щорічно відзначається в Україні у третю неділю травня. Цього року цей день збігається у часі з передднем 72-річниці депортації кримсько-татарського народу, що відбулася 18 – 20 травня 1944 р.

У засіданні взяли участь професор  Ю.С.Земський, доцент Д.О.Карпусь та студенти економічного факультету. У ході обговорення були розкриті глибинні причини нелюдських експериментів сталінського режиму 20–40 рр. ХХст., розглянуті політичні заходи відверто репресивного характеру, до яких вдавалися більшовики-комуністи. З приходом до влади вони запровадили так звану “політику військового комунізму” і  водночас “червоний терор” проти як реальних, так і вдаваних “ворогів радянської влади”. Це був той час, про який поет В.Маяковський писав: “А тепер нехай говорить товариш Маузер…”. В подальші роки більшовицька партія постійно боролася з різними “ухилами ”, з “куркулями”, “ворогами народу”, “буржуазними націоналістами” та переселяла цілі народи у Сибір  чи Казахстан.

Величезних тортур та знекровлення зазнав у цих процесах український народ. Наша волелюбність та непокірність, бажання бути господарями на рідній землі, боротьба за власну державу впродовж 1917–1921 рр.– усе це обернулося жорстокими репресіями в ході колективізації, нищення української інтелігенції в часи радянізації західноукраїнських земель .

Доцент Д. О.Карпусь поділився своїми враженнями  від роботи зі справами репресованих, зокрема зі справами Галузевого державного архіву СБУ та ЦДАГО України. На його переконання, переважна більшість репресованих були засуджені без жодної провини. Режим спрямовував репресії переважно проти людей освічених, мислячих, які мали власну думку. Сталін прагнув перетворити громадян на бездумних гвинтиків, що виконують будь-які накази. На допитах в НКВС застосовували катування, і під жорстокими тортурами затримані зізнавались в будь-якій провині та зводили наклепи на своїх родичів, друзів, знайомих. За підрахунками західних учених, за часів правління Сталіна в СРСР було репресовано близько 4 млн чоловік (цей підрахунок не враховує жертв Голодомору та загиблих під час депортацій). Про злочини сталінського режиму потрібно знати , щоб подібне ніколи не повторилось.

Узагальнюючи події нашого радянського минулого, професор Ю.С.Земський привернув  увагу учасників засідання  до сутнісного змісту комуністичної ідеології, викладеної у головному програмному документі комуністів – “Маніфесті компартії” К. Маркса. Цей документ  свідчить, що сама ідея комунізму бере за основу людиноненависництво і готовність знищувати усіх, хто є “ворогами” “світлого майбутнього”.

Важливим фактором формування громадянина є історична пам`ять. Тож вивчаймо історію нашого народу й намагаймося глибше пізнавати та розуміти її зміст, аби не повторювати помилок минулого.

Шануймо національно-державні здобутки українців минулих поколінь та пам’ятаймо героїв, що жертвували і сьогодні жертвують своїм життям в ім’я свободи і незалежності нашої держави.