ENG | УКР |

Міжнародне наукове стажування в галузі тваринництва за підтримки агенції міжнародного розвитку співпраці Міністерства закордонних справ Ізраїлю

 

10–29 червня доцент кафедри терапії та клінічної діагностики Білоцерківського НАУ Шарандак Павло Васильович узяв участь у стажуванні за програмою The 21st Century ChallengeImproving Production of Animal Husbandry, організованою Ізраїльською агенцією міжнародного розвитку співпраці Міністерства закордонних справ, центром міжнародної кооперації Міністерства сільського господарства та сільського розвитку за підтримки Волкані-центру – державної науково-дослідної установи міністерства. Крім України, в даній програмі брали участь 19 представників Індії, Непалу, Шрі-Ланки, Філіппін, Нігерії, Ефіопії, Уганди, Сербії, Грузії та Панами.

Серед учасників програми було 10 фахівців ветеринарної медицини (в тому числі представники державної служби країн-учасників), спеціалісти в галузі розведення і годівлі тварин, молекулярної біології, аквакультури. Залежно від наукового ступеню – це були магістри, доктори філософії та доктори сільськогосподарських та ветеринарних наук. Лекції були проведені на найвищому методичному та технічному рівнях найкращими у своїй галузі науковцями Ізраїлю. Кожна тема викликала жваве обговорення в учасників тренінгу. В процесі спілкування було проведено обмін досвіду, контактами, розроблені спільні дії у рамках можливого міжнародного співробітництва.

Крім теоретичного курсу щодо питань сільського господарства Ізраїлю, годівлі дійних корів, захисту довкілля, генетики тварин, аквакультури, генної інженерії, стану ветеринарної медицини на території приймаючої сторони, були виїзди на об’єкти сільськогосподарського призначення. Ми відвідали експериментальну молочну ферму Волкані-центру; SION – державну компанію штучного осіменіння та розведення корів; ферму з розведення верблюдів у селищі Бедуїнів (пустеля Негев); Ізраїльський океанографічний дослідницький центр; кібуц (сільськогосподарське підприємство); Араву – дослідницький центр агропромислового дослідження в пустелі Негев; приватну молочну ферму Хоф Нашарон; національний парк Рамат Ханадів, де познайомилися з умовами експлуатації молочних кіз; Мошав – молочну ферму Мерчавія; державний та приватний заводи з виробництва комбікормів; Науково-дослідний центр великого та дрібного тваринництва Нев Я’ар Волкані-центру; експериментальну птахівничу ферму Волкані-центру та приватні домогосподарства країни.

За час стажування ми отримали задоволення й від багатогранної культурної програми. Були організовані групові екскурсії святими місцями Ізраїлю: Єрусалим, Віфлеєм, Назарет, «Ярденіт» – річка Йордан – місце хрещення Ісуса Христа. Учасники курсу відвідали міста, що входять до списку спадщини ЮНЕСКО – Рош-Ханікра, Акре, ботанічний сад у місті Хайфа. Представниками Міністерства сільського господарства та сільського розвитку організовані поїздки до визначних рекреаційних місць держави Близького Сходу: узбережжя Червоного, Мертвого морів та Галілейського озера.

Учасники курсу отримали індивідуальні завдання щодо презентації своєї країни з маловідомого для широкого загалу боку. Так, українська презентація отримала назву «У серці Європи». За підтримки представника CINADCO Мейра Базелет, усі учасники були поділені на 5 робочих груп, які розробили проект міжнародного співробітництва у галузі тваринництва між стажерами країн-учасників та Ізраїлем.

На церемонії закриття учасникам видані сертифікати про стажування та відвідування святих місць Ізраїлю. Крім офіційних осіб від Міністерства сільського господарства та сільського розвитку Ізраїлю, були присутні посли Шрі-Ланки, Непалу, Філіппін.

Дане стажування є надзвичайною важливою нагодою як для міжнародної співпраці між спеціалістами в галузі тваринництва з різних країн світу, так і знайомства з державою Ізраїль – перлиною Ближнього Сходу. Представлені результати досліджень місцевих учених показали специфіку їх відношення до наукових досліджень, де основна увага приділяється особливостям жаркого клімату та дефіциту води.

Як резюме, наведу слова одного із координаторів проекту: «Ласкаво просимо до нашої країни. Ми завжди раді поділитися надбаннями зі світом. Після повернення до своєї країни, будь ласка, не копіюйте те, що побачили. Пристосуйте отримані вами враження та знання до своїх умов перебування».

 

Шарандак П.В., д-р ветеринарних наук,
доцент каф. терапії та клінічної діагностики