ENG | УКР |

Наукова діяльність | Кафедри генетики, селекції і насінництва сільськогосподарських культур

 
На базі кафедри генетики, селекції і насінництва сільськогосподарських культур та науково-навчальної лабораторії біотехнології рослин створений науково-дослідний інститут (НДІ) селекції і генетики рослин.
 
  
 
НАУКОВА РОБОТА НДІ СЕЛЕКЦІЇ І ГЕНЕТИКИ ПРОВОДИТЬСЯ ЗА НАПРЯМАМИ:
 
Госпдоговірні тематики:

1. Угода № 97 на створення-передачу науково-технічної продукції (НТП) від 28 травня 2021 р. між Білоцерківським НАУ та Державним підприємством «Дослідне господарство «Правдинське» Миронівського інституту пшениці НААН України.

Науково-дослідна робота на тему: «Моніторинг зернових колосових культур на стійкість до хвороб та шкідників в умовах Дослідного господарства «Правдинське» Миронівського інституту пшениці НААН України» на суму 5000 грн. (в т.ч. ПДВ 20%)

Виконавець Дубовик Н.С.

2. Договір № 102 на створення-передачу науково-технічної продукції (НТП) від 27 травня 2021 р. між Білоцерківським НАУ та ПП «Білоцерківагробізнес».

Науково-дослідна робота на тему «Дослідження ефективності засобів захисту рослин на сучасних сортах озимих зернових» на суму 40000 грн. (в т.ч. ПДВ 20%)

Виконавці: Лозінський М.В., Глеваський В.І., Кубрак С.М., КуманськаЮ.О., Сабадин В.Я., Сидорова І.М., Устинова Г.Л., Шох С.С., Шубенко Л.А., Самойлик М.О.

3. Договір № 159 на створення науково-технічної продукції від 01 квітня 2022 р. між Білоцерківським НАУ та ПП «Білоцерківагробізнес».

 Науково-дослідна робота на тему «Дослідження ефективності засобів захисту рослин на сучасних сортах озимих зернових» на суму  45000 грн. (в т.ч. ПДВ 20%) Виконавці: Лозінський М.В., Глеваський В.І., Кубрак С.М., Куманська  Ю.О., Сабадин В.Я., Сидорова І.М., Устинова Г.Л., Шох С.С., Шубенко Л.А., Самойлик М.О.

 
 
Ініціативні теми наукових досліджень:

1. «Теоретичні і практичні аспекти селекції  пшениці м’якої озимої на підвищення адаптивного потенціалу для умов центрального Лісостепу України» (0113U004043). Виконавець Лозінський М.В., Науковий консультант Бурденюк-Тарасевич Л.А.

2. «Оптимізація генетичних, фізіологічних та біотехнологічних підходів у селекції пшениці для створення нового вихідного матеріалу адаптованого до змін клімату в Правобережному Лісостепу України» (0121U111099). Виконавці: Лозінський М.В., Сабадин В.Я., Дубовик Н.С., Куманська Ю.О., Сидорова І.М., Гетьман О.О. (БНАУ), Демидов О.А., Кириленко В.В., Гуменюк О.В. (МІП)

3. «Вивчення міжнародної колекції ячменю ярого, виділення генетичних джерел стійкості до найбільш поширених хвороб та комплексу господарсько-цінних ознак як вихідного матеріалу для селекції ячменю ярого на адаптивність та стійкість проти хвороб». Виконавець Сабадин В.Я.

4. «Методологія створення та оцінка вихідного матеріалу пшениці м’якої озимої різних груп стиглості в селекції на підвищення адаптивного потенціалу» Виконавець: Устинова Г.Л.

5. «Агробіологічні особливості та продуктивні властивості буряка цукрового залежно від технології підготовки та сортових особливостей насіння». Виконавець Глеваський В.І.

6. «Умови реалізації потенціалу продуктивності гібридів буряка цукрового». Виконавець: Глеваський В.І.

7. «Вивчення селекційної цінності колекцій часнику (у тому числі й сомаклонів в культурі in vitro) та виділення генетичних джерел як вихідного матеріалу для створення високопродуктивних сортів, стійких до несприятливих факторівнавколишнього середовища» Виконавці: Сич З.Д., Кубрак С.М.

8. «Формування та вивчення генетичної колекції цитрусових культур для  отримання сомаклонів в культурі in vitro та створення вихідного матеріалу для селекції».(0122U200114) Виконавці: Шох С.С., Шубенко Л.А., Карпук Л.М.

9. «Вивчення адаптивних властивостей ягідних культур з метою створення генетичних колекцій». Державний реєстраційний номер: 0122U200129. Виконавець:  Шубенко Л.А., Шох С.С.

 
Тематики наукових досліджень аспірантів:
  1. «Добір батьківських форм для створення вихідного матеріалу пшениці м’якої озимої адаптованого для умов Лісостепу України». Виконавець: аспірантка Філіцька О.О. Науковий керівник: Лозінський М.В.
  2. «Селекційна цінність вихідного матеріалу Тriticum aestivum L. створеного за гібридизації різних екотипів». Виконавець аспірантка Самойлик М.О. Науковий керівник Лозінський М.В.
  3. «Особливості добору вихідного матеріалу для селекції пшениці м’якої озимої в Лісостепу України». Виконавець Зінченко С.В. Науковий керівник Лозінський  М.В.
  4. «Створення та оцінка вихідного матеріалу ріпаку для селекції на збільшення адаптивного потенціалу». Виконавець Малик Д.А. Науковий керівник Шох С.С.
     
 
Тематики наукового супроводу досліджень здобувачів ОР «Бакалавр» та «Магістр» спеціальності «Агрономія»:
  1. Порівняння та оцінка сортозразків ріпаку озимого за цінними господарськими ознаками в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ.
  2. Ефект гетерозису та ступінь фенотипового домінування у гібридів ріпаку ярого за елементами продуктивності в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ.
  3. Оцінювання гібридів огірка за господарсько-цінними ознаками в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ
  4. Оцінювання гібридів буряка столового за господарсько-цінними ознаками в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ
  5. Оцінювання гібридів помідора за господарсько-цінними ознаками в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ
  6. Продуктивність цукрових буряків залежно від застосування мікродобрив в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ
  7. Вплив окремих елементів технології вирощування на продуктивність цукрових буряків в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ
  8. Продуктивність цукрових буряків в залежності від гібридів та застосування мікродобрив в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ
  9. Вплив густоти стояння, строків збирання та сортових особливостей на підвищення продуктивності коренеплодів буряків цукрових в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ
  10. Продуктивність насінників цукрових буряків залежно від застосування елементів технології вирощування в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ
  11. Оптимізація технології вирощування буряків цукрових та захисту їх рослин від бур’янів в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ
  12. Порівняння гібридів пшениці м’якої озимої за господарсько цінними ознаками в умовах в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ
  13. Особливості формування врожайності у сортів пшениці м’якої озимої в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ
  14. Успадкування цінних господарських ознак в F1 та формотворення в популяціях F2 пшениці озимої в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ
  15. Рівень гетерозису та ступінь фенотипового домінування цінних господарських ознак у гібридів пшениці озимої в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ
  16. Порівняння гібридів мутантного походження ячменю ярого за цінними господарськими ознаками в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ
  17. Джерела цінних господарських ознак колекційних зразків ячменю ярого для селекції в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ
  18. Вплив системи вирощування на формування якості плодів кизилу в умовах господарства
  19. Господарсько-біологічна оцінка сортів черешні в умовах господарства
  20. Вплив системи утримання ґрунту на ріст і продуктивність смородини чорної в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ
  21. Особливості формування структури урожайності сортами пшениці м’якої озимої різних груп стиглості в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ
  22. Особливості реалізації цінних господарських ознак у ліній, виділених з міжмутантних гібридів пшениці озимої в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ
  23. Порівняльна оцінка і добір вихідного матеріалу пшениці м’якої озимої за елементами врожайності в умовах господарства
  24. Особливості прояву і варіювання господарсько цінних ознак у сортів пшениці озимої створених в умовах господарства
  25. Аналіз особливостей формування продуктивності рослин помідора в умах господарства
  26. Детермінація господарсько цінних ознак в F1 і формотворення в гібридних популяціях F2 пшениці м’якої озимої в умовах дослідного поля НВЦ Білоцерківського НАУ.
  27. Успадкування елементів продуктивності головного колосу гібридами F1 і розщеплення в популяціях F2 пшениці озимої в умовах дослідного поля НВЦ Білоцерківського НАУ.
  28. Особливості прояву гетерозису в F1 і трансгресивна мінливість в F2 пшениці м’якої озимої за елементами структури врожайності в умовах дослідного поля НВЦ Білоцерківського НАУ.
  29. Особливості прояву і мінливості господарсько цінних ознак у сортів пшениці озимої в умовах господарства
  30. Особливості реалізації потенціалу урожайності сучасними сортами пшениці м’якої озимої різних груп стиглості в умовах господарства
  31. Оцінка і особливості добору вихідного матеріалу пшениці м’якої озимої на стійкість до фузаріозу колосу в умовах дослідного поля НВЦ Білоцерківського НАУ.
  32. Особливості добору вихідного матеріалу пшениці м’якої озимої на стійкість проти септоріозу листя (Septoria spp.) в умовах господарства
  33. Аналіз елементів структури врожайності у сортів ріпаку в умовах господарства
  34. Оцінка сортів помідора за цінними господарськими ознаками в умовах господарства
  35. Формування елементів продуктивності у сортових популяцій ріпаку озимого в умовах господарства
  36. Аналіз насіннєвої продуктивності сортів і гібридів ріпаку ярого в умовах господарства
  37. Оцінка адаптивної здатності сортів помідора за продуктивністю в умовах
  38. Дослідження сортових ознак помідора в колекційному розсаднику в умовах НВЦ БНАУ
  39. Потенціал адаптивності за елементами продуктивності у ріпаку ярого в умовах
  40. Формування розсадника гібридизації в селекції помідора в умовах НВЦ БНАУ
  41. Особливості формування поживного середовища для мікроклонального розмноження лайму Citrus aurantifolia
  42. Особливості росту та розвитку рослин лимону кислого Citrus lemon залежно від умов культивування in vitro
  43. Дослідження особливостей мікроклонального розмноження  рослин лимону кислого Citrus lemon
  44. Особливості формування врожаю гібридів буряка столового в умовах господарства
  45. Особливості продуктивності  гібридів огірка в плівкових теплицях без обігріву
  46. Селекційна цінність сортозразків кавуна столового за вирощування в умовах господарства
  47. Селекційний потенціал продуктивності гібридів огірка різних груп стиглості для умов господарства
  48. Біологічні особливості та продуктивність сортів ожини в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ
  49. Стійкість сортів яблуні на підщепі мм 106 до несприятливих умов зовнішнього середовища на прикладі господарства
  50. Ріст і продуктивність томатів залежно від сортових особливостей та способу застосування регулятора росту рослин біолану в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ
  51. Підбір промислового сортименту порічок для  умов вирощування в господарстві
  52. Фенотиповий прояв ознак продуктивності у сортів пшениці м’якої озимої з пшенично-житніми транслокаціями та їх схрещуваність
  53. Селекційно-генетичний аналіз цінних господарських ознак у групах схрещування F1 пшениці озимої за використання сортів із пшенично-житніми транслокаціями
  54. Характеристика популяцій F2 і F3Triticum аestivum L. за селекційною цінністю
  55. Характеристика гібридів пшениці озимої та аналіз результатів дослідження за проявом стійкості до хвороб
  56. Продуктивні властивості насіння цукрових буряків залежно від способів його підготовки в умовах НВЦ БНАУ.
  57. Якість та продуктивність цукрових буряків залежно від фракції насіння в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ.
 
На базі кафедри генетики, селекції і насінництва функціонує студентський гурток "Селекціонер"
Членами гуртка є 56 здобувачів вищої освіти агробіотехнологічного факультету.
 
  
 
Наукова робота гуртка проводиться за напрямами:
  1. Порівняння та оцінка сортозразків ріпаку озимого за цінними господарськими ознаками.
  2. Рівень гетерозису та ступінь фенотипового домінування за цінними господарськими ознаками в гібридних популяціях F1,2 пшениці м’якої озимої.
  3. Оцінювання гібридів помідора за цінними господарськими ознаками.
  4. Особливості формування структури урожайності сортами пшениці м’якої озимої різних груп стиглості.
 
  
 
Здобувачі під керівництвом викладача виконують дослідження, готують доповіді та презентації і демонструютьють їх на засіданні гуртка.
 
У 2021-22 н.р. відбулись засідання гуртка:
  • 130 років від дня народження Симиренка В.Л. - українського помолога та селекціонера плодових культур. (30 вересня 2021 р.)
  • Наукова спадщина видатних селекціонерів-фундаторів кафедри: Лебедєва В.М., Єремеєва І.М. (15 жовтня 2021р.).
  • Особливості створення сортів пшениці озимої та вагомий внесок науковців Миронівського інституту пшениці імені В.М. Ремесла. (29 жовтня 2021 р.)
  • Видатний науковець, генетик та основоположник сучасної наукової селекції - М.І. Вавилов. (11 листопада 2021 р.)

ПЛАН роботи студентського наукового гуртка «Селекціонер» кафедри генетики, селекції і насінництва с.-г. культур  на 2023–2024 навчальний рік.

  1. Розгляд та затвердження плану роботи гуртка на 2023-2024 н.р. Обговорення та затвердження тематики доповідей на засіданнях гуртка і кафедри.
  2. Доповідь учасника члена гуртка «Селекціонер» на І науково-практичній конференції наукового товариства ім. М.К. Гродзінського, присвяченої організації та розвитку науково-дослідницької роботи студенті агробіотехнологічного факультету.
  3. Участь у виїзних семінарах щодо напрямів і завдань досліджень селекції с.-г. культур в Україні.
  4. Виїзна екскурсія до Товариства з додатковою відповідальністю «Терезине».
  5. Виїзна екскурсія до Миронівського інституту пшениці імені В.М. Ремесла НААН України.
  6. Студентські доповіді присвячені вивченню наукової спадщини видатних селекціонерів, фундаторів кафедри генетики, селекції і  насінництва БНАУ.
  7. Презентації доповідей і обговорення кваліфікаційних робіт магістрантів – дипломників кафедри напередодні роботи державної екзаменаційної комісії.
  8. Затвердження плану роботи гуртка на ІІ семестр 2023–2024 н.р.
  9. Заслуховування і обговорення доповідей членів студентського наукового гуртка «Селекціонер» учасників «Наукової студентської конференції».
  10. Заслуховування і обговорення доповідей членів студентського наукового гуртка «Селекціонер» учасників «Наукової студентської конференції».
  11.  Ознайомлення членів студентського наукового гуртка «Селекціонер» з напрямами наукової роботи НПП кафедри для вибору тематики наукових длосліджень.
  12.  Виїзні семінари до науково-дослідних установ України.
  13. Підсумки проходження виробничої практики членів гуртка студентів ІІІ курсу агробіотехнологічного факультету.
 
 
       РОБОТА НАУКОВО-НАВЧАЛЬНОЇ ЛАБОРАТОРІЇ БІОТЕХНОЛОГІЇ РОСЛИН
 
Науково-навчальна лабораторія біотехнології рослин

Науково-навчальна лабораторія «Біотехнологія рослин» забезпечує  навчальний процес, а саме проведення практичних занять з навчальних дисциплін «Основи біотехнології рослин» для здобувачів 4 курсу та «Біотехнологія та генетична інженерія» для здобувачів 5 курсу зі спеціальності «Агрономія» .

А також займається створенням оздоровленого матеріалу плодово-ягідних, овочевих та декоративних культур за допомогою методу культури рослинної тканини in vitro.  Даний метод дозволяє масово розмножувати сорти культурних рослин, оздоровлювати селекційний матеріал від патогенів, проводити відбір генетично змінених сомаклонів та інші маніпуляції на тканинному рівні.

 
 

За допомогою культури рослинної тканини у порівняно короткий час і на обмеженому просторі можна отримати велику кількість високоякісного посадкового матеріалу плодово-ягідних культур.

Початковим етапом будь-яких селекційних програм є створення генетичного різноманіття. Ефективним способом підвищення генетичного різноманіття є використання сомаклональної мінливості. Відомо, що культивування рослинних клітин in vitro здатне викликати перебудови генома, так само як хімічні мутагени або різні види випромінювань. Мутації, що виникли в культивованих клітинах, зберігаються у регенерованих з цих клітин рослин. Серед сомаклонів (змінених рослин-регенерантів) можна відібрати індивіди з корисними ознаками: стійкі до вірусів і грибних патогенів, солевитривалі, холодостійкі, з підвищеним синтезом біологічно активних речовин, з підвищеною інтенсивністю фотосинтезу і продуктивністю. Отримання сомаклональних мутантів є найбільш актуальним в селекції рослин, які не розмножуються насінням.

Основним напрямком роботи лабораторії є формування генетичного банку сортів та сомаклонів плодово-ягідних, овочевих та декоративних рослин для ведення селекційних досліджень та поповнення ними плодово-ягідного помологічного розсадника дослідного поля НВЦ БНАУ. В науково-дослідній лабораторії біотехнології рослин започатковані дослідження з відбору сомаклональних варіантів та створення різноманітних генотипів пшениці м’якої озимої з цінними ознаками, одержання індукованих мутантів на клітинному рівні, створення соматичних гібридів шляхом маніпуляцій із цитоплазматичними органелами при злитті протопластів у культурі in vitro.

Науково-навчальній лабораторії біотехнології рослин підпорядкована лабораторія білкових маркерів. Аналіз за білковим спектром актуальний для таких культур як пшениця, ячмінь, кукурудза, жито, тритикале. Даний метод дозволяє визначати сортову чистоту (типовість, гібридність) партії насіння, а також проводити ідентифікацію сортів та гібридів, тобто перевіряти їх відповідність тому чи іншому сорту або гібриду.

Значення білкових та ДНК-маркерів у сучасній селекції важко переоцінити. Їх застосування дозволяє селекціонерам суттєво скорочувати період створення нових форм, робить селекційний процес більш керованим і цілеспрямованим. Білкові та ДНК-маркери дають можливість ранньої оцінки рослин за господарсько-цінними ознаками. Для цього не потрібно чекати повного дозрівання рослини у полі. Деякі ознаки рослин можуть проявлятися або не проявлятися залежно від умов середовища, у той час як білкові чи ДНК-маркери дозволяють однозначно оцінити рослину у лабораторії. Пов’язаність маркерів із хлібопекарськими властивостями, стійкістю до хвороб, типом розвитку та ін. дозволяють надійно та у короткі строки відбирати необхідні генотипи рослин і оптимізувати селекційну роботу.

Білкові та ДНК-маркери знаходять також прикладне застосування у насінництві. Виробники сільгосппродукції добре знають, як важливо використовувати якісне насіння. Якість партії насіння оцінюється за схожістю та енергією проростання, ураженістю хворобами та шкідниками, засміченістю бур’янами та ін. Важливими показниками якості, що напряму впливають на врожайність та якість вирощеної продукції, є генетичні показники, а саме відповідність заявленому при купівлі насіння сорту чи гібриду, а також сортова чистота, типовість, гібридність (при вирощуванні гібридного насіння). Іншим практичним застосуванням білкових та ДНК-маркерів є так звана паспортизація сортів та гібридів з метою захисту авторських прав.

 
КОНФЕРЕНЦІЇ

На кафедрі генетики, селекції і насінництва сільськогосподарських культур з 2020 р.започаткована щорічна міжнародна науково-практична конференція присвячена видатним вченим Васильківському С.П. і Молоцькому М.Я. – засновникам наукової школи з селекції і насінництва пшениці і картоплі

Основні завдання конференції:

Ознайомлення з результатами наукових досліджень науковців України та Словаччини з актуальними питаннями генетики, селекції, рослинництва, захисту рослин і землеробства в сучасному агрокомплексі.
 
Наукова проблематика конференції:
  • Сучасні досягнення у селекції і насінництві сільськогосподарських рослин
  • Інноваційні розробки у технологіях вирощування сільськогосподарських культур
  • Енергозберігаючі технології у землеробстві
  • Новітні технології у захисті рослин
 
НПП кафедри налагоджено зв’язки з науковими та академічними закладами:
Інститутом фізіології рослин і генетики НАНУ,
Миронівським інститутом пшениці імені В.М. Ремесла НААН,
Інститутом рослинництва ім. В.Я. Юр’єва НААН,
Інститутом помології ім. Л.П. Симиренка НААН,
Інститутом овочівництва і баштанництва НААН,
Національним центром генетичних ресурсів рослин НААН,
Білоцерківською дослідно-селекційною станцією ІБК і ЦБ НААН,
Устимівською дослідною станцією рослинництва ІР НААН,
Уманським національним університетом садівництва,
Львівським національним аграрним університетом.
Інститут післядипломної освіти НУХТ
 
При кафедрі генетики, селекції і насінництва функціонує докторантура й аспірантура за спеціальністю 06.01.05 – селекція рослин