ENG | УКР |

Професорсько-викладацький склад | Кафедри технології виробництва молока і м’яса

Луценко Марія Михайлівна
Вчене звання і науковий ступінь: 
Завідувач кафедри, професор, доктор с.-г. наук, провідний фахівець-технолог в Україні, Лауреат державної премії в галузі науки і техніки (2000), Заслужений працівник сільського господарства України.
Напрям наукової діяльності: 

Запровадження інноваційних технологій виробництва молока і яловичини на новостворених і реконструйованих фермах. Під її керівництвом підготовлено і захищено 3 докторських і 3 кандидатських дисертацій. Розроблено проект прикладного дослідження на тему «Розроблення новітніх об’ємно-планувальних і технологічних рішень екобезпечних ферм різних типорозмірів з виробництва молока і яловичини», який здобув перемогу у конкурсі науково-дослідних робіт Міністерства освіти і науки України і виконується за рахунок державного бюджету у 2016-2017 рр. Опубліковано понад 175 друкованих праць, серед яких: посібники «Засоби малої механізації в тваринництві», «Машини і обладнання для тваринництва і птахівництва», «Машини і обладнання для заготівлі та приготування кормів»; монографії «Биотехнические системы в животноводстве», «Перспективні технології виробництва», «Прогресивні технології заготівлі, приготування і роздавання кормів» (у співавторстві).

 
Корпоративний e-mail: mariia.lutsenko@btsau.edu.ua

 

Викладає дисципліни: 
«Інноваційні технології виробництва молока і яловичини», «Сучасні тенденції розвитку технологій у тваринництві», «Управління технологічними процесами на сучасних тваринницьких фермах»
Борщ Олександр Васильович
Вчене звання і науковий ступінь: 
доцент, кандидат с.-г. наук
Напрям наукової діяльності: 

Розробка енерго- і ресурсозберігаючих технологій виробництва молока у сільськогосподарських підприємствах. У 1981 році захистив кандидатську дисертацію на тему: «Совершенствование машинного доения коров в родильных помещениях».  З 2006 по 2011 рр. працював на посаді завідувача кафедри технології виробництва та переробки молока (пізніше – технології виробництва молока). Опубліковано понад 130 друкованих праць, серед яких книги (у співавторстві): «Операційні технології виробництва молока», «Настільна книга сільського господаря» (два видання), підручник «Скотарство і технологія виробництва та переробки молока і яловичини», монографія "Сучасні технології виробництва молока (особливості експлуатації, технологічні рішення)", 70 наукових статей. Він є співавтором патенту, 3-х типових програм «Технологія виробництва молока», «Технологія виробництва яловичини», «Технологія виробництва молока та яловичини», 5 науково-методичних рекомендацій виробництву. Під його керівництвом захищено три кандидатські дисертації: Чернюк С.В. (2010), Косіор Л.Т. (2010), Ткач Є.Ф. (2011). За активне впровадження наукових досягнень у виробництво нагороджений Відзнакою Міністерства аграрної політики України «Знак Пошани».

Корпоративний e-mail: oleksandr.borshch@btsau.edu.ua

 

 

Викладає дисципліни: 
«Технологія виробництва молока і яловичини», «Організація та управління технологічними процесами на сучасних тваринницьких фермах»
Ліскович Володимир Андрійович
Вчене звання і науковий ступінь: 
доцент, кандидат с.-г. наук
Напрям наукової діяльності: 

Розробка системи вирощування, годівлі і утримання молодняку коней української верхової породи. 

У 1999 році захистив кандидатську дисертацію на тему «Експериментальне обґрунтування та удосконалення технології машинного доїння корів». Опубліковано понад 100 друкованих праць, серед яких практикум «Основи розведення сільськогосподарських тварин» (у співавторстві). З 2011 р. виконує обов’язки начальника відділу сприяння працевлаштуванню студентів і випускників Білоцерківського національного аграрного університету (за сумісництвом). Нагороджений трудовою відзнакою «Відмінник аграрної освіти та науки» Міністерства аграрної політики та продовольства України.

 
Корпоративний e-mail: volodymyr.liskovych@btsau.edu.ua
 
Викладає дисципліни: 
«Конярство», «Технологічний контроль виробництва продукції тваринництва»
Король Алла Петрівна
Вчене звання і науковий ступінь: 
доцент, кандидат с.-г. наук
Напрям наукової діяльності: 

Розробка технологічних елементів для безприв’язного утримання корів на сучасних молочних фермах. У 2007 році захистила кандидатську дисертацію на тему: «Удосконалення і розробка технологічних елементів і параметрів для безприв’язного утримання корів при реконструкції та новому будівництві молочних ферм». Опубліковано понад 25 наукових праць, серед яких 19 наукові статті, 6 навчально-методичного характеру.

 
Корпоративний e-mail: alla.korol@btsau.edu.ua

 

Викладає дисципліни: 
«Технологія виробництва молока і яловичини», «Етологія сільськогосподарських тварин»
Косіор Леся Тарасівна
Вчене звання і науковий ступінь: 
доцент, кандидат с.-г. наук
Напрям наукової діяльності: 

Адаптація високопродуктивних корів до умов інтенсивної технологій виробництва молока. У 2010 р. захистила кандидатську дисертацію на тему: «Адаптація корів української чорно – рябої молочної та голштинської порід до умов інтенсивних технологій». Опубліковано понад 70 друкованих праць, серед яких 37 наукових праць і методичних розробок. 

 

Корпоративний e-mail: lesiia.kosior@btsau.edu.ua

 

Викладає дисципліни: 
«Моделювання технологічних процесів у тваринництві», «Аграрні технології»
Безпалий Іван Федорович
Вчене звання і науковий ступінь: 
канд. с.-г. наук, доцент
Напрям наукової діяльності: 

Технологія виробництва продукції бджільництва. Готує до захисту кандидатську дисертацію на тему «Якісні перетворення при дозріванні меду і обґрунтування їх активізації». З 2016 року виконує обов’язки завідувача лабораторії технології м’яса і м’ясних продуктів. Опубліковано понад 20 друкованих праць, серед яких підручник «Технологія виробництва продукції кролівництва і звірівництва» та посібник «Технологія виробництва продукції бджільництва» (у співавторстві). 

Корпоративний e-mail: ivan.bezpalyi@btsau.edu.ua

 

Викладає дисципліни: 
«Технологія виробництва продукції бджільництва»
Борщ Олександр Олександрович
Вчене звання і науковий ступінь: 
Доцент, доктор с.-г. наук
Напрям наукової діяльності: 

Вивчення впливу кліматичних змін на тваринництво. У 2012 році закінчив біолого-технологічний факультет Білоцерківського НАУ. У 2016 році захистив кандидатську дисертацію на тему: «Роль фактору вгодованості за різних технологій утримання в реалізації продуктивного потенціалу молочної худоби» за спеціальністю 06.02.04 – технологія виробництва продуктів тваринництва. У 2023 році захистив докторську дисертацію на тему: «Вплив глобальних змін клімату на окремі елементи технології виробництва молока» за спеціальністю 06.02.04 – технологія виробництва продуктів тваринництва. Є автором більше 100 наукових та навчально-методичних праць, з яких 30 у наукометричних базах Scopus та/або WoS, 1 методичні рекомендації затверджені Міністерством аграрної політики та продовольства України, 2 монографії, 3 навчальні посібники, 1 патент на корисну модель.

Посилання на Google Scholar: https://scholar.google.com.ua/citations?user=yzRSy_AAAAAJ&hl=uk

Корпоративний e-mail: borshch.oleksandr@btsau.edu.ua

 

 

Викладає дисципліни: 
«Технологія виробництва молока і яловичини», «Організація та управління виробництвом яловичини на сучасних фермах»
Ластовська Ірина Олександрівна
Вчене звання і науковий ступінь: 
Канд. с.-г. наук, доцент
Напрям наукової діяльності: 

Інноваційні технології виробництва яловичини. Під керівництвом провідного фахівця–технолога Луценко М.М. захищено  кандидатську дисертацію на тему «Обґрунтування та розробка ресурсоощадної технології виробництва яловичини». Опубліковано 45 друкованих праць, отримано 1 патент на корисну модель.

Корпоративний e-mail: iryna.lastovska@btsau.edu.ua

 

 

Викладає дисципліни: 
«М’ясне скотарство», «Технологія виробництва продукції кролівництва і звірівництва»

Історія створення та розвиток кафедри

Кафедра технології виробництва молока і м’яса має глибоке коріння, яке сягає основ зоотехнічного факультету, і є вихідцем з кафедри спеціальної зоотехнії, заснованої ще у жовтні 1934 року. За тривалий період роботи кафедра спеціальної зоотехнії декілька разів трансформувалась.

        За 80 років функціонування кафедри підготовлено 2057 фахівців-тваринників, серед них видатні випускники-дипломники кафедри: член-кореспондент НААНУ, доктор с.-г. наук, професор Вінничук Д.Т. (1959 р.); доктор с.-г. наук, ст. наук. співробітник Всеросійського НДІ Тваринництва Россільгоспакадемії Дзюба М.Ф. (1960 р.); академік УАНН Прогресу, доктор с.-г. наук, професор, зав. кафедри розведення с.-г. тварин і зоогігієни Вінницького НАУ Польовий Л.В. (1963 р.); депутат Верховної Ради СРСР, керівник господарства Бесараб А.М. (1965 р.); Герой Соціалістичної праці, керівник господарства Собідко В.Ф. (1969 р.); академік Української Технологічної Академії, доктор с.-г. наук, професор Дубін А.М. (1988 р.). Багато дипломників кафедри обрали науково-педагогічну ниву, працювали та працюють зараз: доктор с.-г. наук, зав. кафедри генетики, розведення та селекції тварин БНАУ  Ставецька Р.В. (1998 р.),  кандидати наук, доценти: Вайнштейн Р.В. (1957), Бондар Р. М. (1962),   Недвига М.М., Федоров В.П. (1966),  Ланін Е.В. (1967), Лановська М.Г. (1968),   Соколенко І.П. (1977), Донченко Т.А. (1982),   Коваль А.І. (1995), Король А.П. (2003), Гришко В.А. (2005);  кандидати наук:   Головатюк А.А.,  Мерзлова Г.В., Косіор Л.Т., Сотніченко Ю.М. (2001), Герасименко В.Ю. (2005), Ткач Є.Ф. (2006). За період функціонування кафедри підготовлено 17 докторів і 46 кандидатів наук; видано понад 20 книг, підручників, посібників, монографій; отримано 23 авторських свідоцтв і патентів; розроблено 18 рекомендацій виробництву, затверджених Науково-технічною радою Міністерства Аграрної політики і продовольства (сільського господарства); 6 науково-педагогічних працівників є співавторами типових програм з різних дисциплін. Першим  завідувачем  кафедри  був  майбутній академік ВАСГНІЛ професор М.Д. Потьомкін – визначний фахівець з удосконалення безпородної низькопродуктивної худоби. Він займався відбором, закупівлею і відправкою з-за кордону племінних тварин симентальської породи.  2. Доцент І. Г. Батуревич завідував кафедрою упродовж 26 років (з перервою у роки війни). Він разом з асистентом В.П. Царенком активно допомогали учгоспу інституту в формуванні високопродуктивного стада великої рогатої худоби.   

Заслужений діяч науки і техніки  УРСР, доктор с.-г. наук, професор П. А. Соловйов опубліковав біля 200 наукових робіт з племінної справи, серед яких монографія «Підвищення жирномолочності корів», яку було видано російською, німецькою, румунською і угорською мовами в 10 країнах Європи і Азії, а підручник «Скотарство», написаний у співавторстві, витримав три видання. Професором Соловйовим П.А. створено наукову школу, достойними представниками якої стали одинадцять кандидатів наук (Нагорний В.Т., Потіха М.А., Кудінова Г.Ф., Олефіренко С.Г., Бондар Р.М., Нікітіна М.А., Панасюк І.М., Федоров В.П., Семененко О.Б., Коваль С.С., Ланін Е.В.); а доцент К.С. Бірюкова захистила докторську дисертацію. На кафедрі спеціальної зоотехнії до моменту її поділу у 1971–72 навч. році працювало 14 викладачів, серед яких були: один доктор сільськогосподарських наук, професор (Соловйов П.А.); п’ять доцентів, кандидатів наук (Бірюкова К.С., Вовченко Є.Є., Вязов Ф.Ф., Нестеренко С.Т. і Бусько О.Т.); один доцент без наукового ступеня (Батуревич І.Г.); шість асистентів, кандидатів наук (Бондар Р.М., Кудінова Г.Ф., Олефіренко С.Г., Потіха М.А., Панасюк І.М., Бараніхіна В.В., Федоров В.П.). (фото)

Доктор с.-г. наук, професор К.С. Бірюкова є автором ІІІ і ІV томів Державної племінної книги білоголової української породи і автором заводської лінії Марта 171-ВКК-35 у цій породі. Їй належить пріоритет у розробці методу ввідного схрещування білоголової української породи. Доктор с.-г. наук, професор Адмін Є.І. -  відомий вчений в галузі молочного скотарства, автор 212 наукових робіт, у т. ч 8 підручників, 13 монографій і брошур, 4 авторських свідоцтв. Серед наукових  робіт  відомі   книги  «Доїння корів при різному утриманні», «Технологія виробництва молока на промисловій основі», «Підручник оператора машинного доїння» та ін. Численні наукові роботи Євгенія Івановича та його учнів з проблем технології  машинного доїння, годівлі, утримання, етології молочної худоби, а також науково-методичне керівництво вдосконаленням технології  виробництва Колектив кафедри спеціальної зоотехнії 1968 рік.

молока на промисловій основі, цінні практичні пропозиції виробництву забезпечили створення його наукової школи, основними науковими здобутками якої є наступне: підготовлено 7 докторів і 32 кандидати наук; видано 38 підручників, книг і монографій; отримано 16 авторських свідоцтв і патентів.

У 2011-2014 рр. на кафедрі працювало 10 науково-педагогічних працівників:кандидати наук, доценти Т.А. Донченко (завідувач), О.В. Борщ, М.П. Закусілов, В.А. Ліскович, О.А. Пацеля, І.П. Соколенко, А.П.Король, кандидати наук, асистенти Л.Т. Косіор,  Л.В. Пірова, асистент І.Ф. Безпалий, та лаборанти Н.В. Тихончук, І.В. Зіньківська (фото). Усі працівники кафедри – випускники біолого-технологічного (зооінженерного) факультету нашого університету.

Колектив кафедри технології виробництва молока і м'яса 2012-2014 рр.

Науково-педагогічні працівники кафедри проводять заняття зі студентами денної, заочної та екстернатної форм навчання освітньо-кваліфікаційних рівнів бакалавр, спеціаліст, магістр трьох факультетів (біолого-технологічний, економічний, права і лінгвістики) із 14 дисциплін. У 2014 році кафедра стала базовою у підготовці фахівців освітньокваліфікаційного рівня «магістр» за спеціальністю 8.130201 «Технологія виробництва та переробки продукції тваринництва». Згідно нового типового навчального плану розроблені робочі навчальні програми усіх дисциплін, опановані нові дисципліни: «Інноваційні технології виробництва продукції тваринництва»,  «Етологія с.-г. тварин», «Адаптивні технології у тваринництві та отримання органічної продукції», «Управління молочним стадом і новітні технології доїння корів на сучасних фермах», «Організація та управління виробництвом яловичини на сучасних фермах».Колективом кафедри з метою поглиблення теоретичної і практичної підготовки студентів створено філії кафедр у господарствах з сучасними технологіями виробництва продукції тваринництва (ТОВ «Агробіф» Сквирського району, СК АФ «Матюші», «ФГ «Томилівське» Білоцерківського району, ПП «Грегут» Фастівського району; ТОВ СГП «Шупики» Богуславського району; ТОВ «АІС» Таращанського району Київської області; СТОВ «АФ «Маяк», ПрАТ НВО «Прогрес», CТОВ «Золотоніське звірогосподарство»  Золотоніського району Черкаської області, ТОВ «Золота коза» Новоархангельського району Кіровоградської області), які є базою виробничої практики та проведення досліджень при виконанні магістерських робіт. Також у освітньому процесі інтенсивно використовується навчально-виробнича база Навчально-науково-дослідного центру БНАУ (молочна ферма, вівце- та конеферма).

Науково-педагогічні працівники значну увагу приділяють науково-технічній творчості студентської молоді. При кафедрі постійно працює науковий студентський гурток з технології виробництва молока, м'яса, продукції бджільництва, який за результатами роботи займає призові місця на факультеті та в університеті, за що студенти нагороджуються грамотами і грошовими преміями. Така робота дає можливість щорічно на кафедрі готувати успішний захист випускниками в середньому 25–30 дипломних робіт ОКР «магістр» та «спеціаліст» за різною тематикою. Значна частина робіт рекомендуються до впровадження їх розробок у виробництво.

Науково-педагогічні працівники кафедри постійно підвищують свій професійний рівень, самовдосконалюються, беруть участь у виставках аграрних досягнень, науковопрактичних семінарах і крулих столах з обговорення важливих технологічних питань, підвищують кваліфікацію у інших вищих навчальних закладах, науково-дослідних установах, передових господарствах.

Доценти кафедри Т.А. Донченко і В.А. Ліскович підвищували кваліфікацію у Польщі за програмою курсу «Тваринництво з елементами захисту навколишнього середовища» в рамках семінару-навчання  «Нові виклики перед сільськогосподарськими дорадчими службами Польщі і України».

Упродовж 2011-2015 рр. НПП кафедри брали активну участь у міжнародних і державних науково-практичних конференціях Білоцерківського НАУ, Вінницького НАУ, Подільського ДАТУ, НПЦ Національної академії наук Білорусі по тваринництву, ХУІ Міжнародному симпозіумі з машинного доїння с.-г. тварин (Республіка Білорусь м.Мінськ - м.Гомель), Алтайського ДАУ, на яких зроблено 97 доповідей і надруковано 45 тез.  Також НПП кафедри брали участь у роботі круглого стола «Створення малих ферм: важливий напрямок розвитку аграрного бізнесу в Україні», який проводився УкрНДІПВТ ім. Л.Погорілого (Донченко Т.А., Борщ О.В., Пацеля О.А., Косіор Л.Т.), Х Всеукраїнській науково-практичній конференції молодих вчених і спеціалістів: «Агропромислове виробництво України – стан та перспективи розвитку» у Кіровоградській ДСГДС НААНУ, Ярмарках вакансій, Тренінгах-навчаннях з працевлаштування молодих спеціалістів (Ліскович В.А.), демонстраційному семінарі з організації практичного навчання студентів за напрямом «Ветеринарна медицина» та «Технологія виробництва та переробки продукції тваринництва» (Король А.П.) тощо.  За останні 10 років співробітниками кафедри видано 5 підручників і монографій, 2 посібники, 45 методичних вказівок і робочих зошитів із навчальних дисциплін, надруковано понад 50 наукових статей і отримано 5 патентів.Науково-педагогічні працівники брали безпосередню участь і були співавторами у створенні типових навчальних програм з курсу «Конярство» (Федоров В.П.), «Бджільництво» (Бала В.І.), «Технологія виробництва молока»,  «Технологія виробництва яловичини», «Технологія виробництва молока і яловичини» (Борща О.В.), «Технологія виробництва продукції кролівництва і звірівництва» (Донченко Т.А.).  НПП кафедри висвітлювали різноманітні події у газеті «Університет» (9 статей - Донченко Т.А., Борщ О.В., Ліскович В.А., Косіор Л.Т., Пацеля О.А., Соколенко І.П.). При кафедрі постійно діє інформаційно-консультативний сектор. Нашими співробітниками надаються консультації та практична допомога господарствам Київської, Черкаської, Чернігівської, Сумської областей у галузі молочного та м’ясного скотарства, вівчарства, козівництва, конярства, кролівництва і звірівництва, бджільництва. Регулярно проводяться науково-практичні семінари з керівниками і спеціалістами-тваринниками господарств на базі Управлінь агропромислового розвитку Білоцерківського, Рокитнянського, Таращанського, Володарського районів Київської області з питань модернізації тваринницьких ферм та запровадження інноваційних технологій виробництва молока і м'яса.

Викладачі кафедри регулярно проводять заняття з технологічних дисциплін у Маслівському, Тальянківському та Іллінецькому технікумах та надають допомогу з питань технології утримання худоби у навчальних господарствах цих установ.

Значне місце у роботі викладачів кафедри займає виховний процес, який проводиться під час навчального процесу та у післяурочний час. За кафедрою закріплено третій курс (наставники груп – доцент О.В. Борщ, в.о. доцента Л.Т. Косіор, Л.В. Пірова), курс ступеневої підготовки 1-го року навчання (наставники доцент А.П. Король, асиситент І.Ф. Безпалий) ОР «бакалавр» та курс магістрів 2-го навчання (наставники доценти В.А. Ліскович, О.А. Пацеля). 

У 2014 році силами кафедри організовано і проведено Міжнародну науковопрактичну конференцію «Стратегічні напрями розвитку тваринництва в Україні у контексті національної продовольчої безпеки», присвяченої 80-річчю заснування кафедри технології виробництва молока і м'яса та 90-річчю від дня народження видатного вченоготехнолога, доктора с.-г. наук, професора Є.І. Адміна. У рамках конференції сформовано Матеріали конференції (збірник на 117 тез доповідей), фахове видання БНАУ – збірник наукових статей (37 статей) «Технологія виробництва та переробки продукції тваринництва», підготовлено і надруковано довідкове видання «80 років кафедрі технології виробництва молока і м'яса» (у співавторстві).

У 2015 році на кафедрі відбулась ротація кадрового складу. На заслужений відпочинок пішли доценти Соколенко І.П. та Закусілов М.П. Прийшли працювати доктор с.-г. наук, професор Луценко М.М. та асистент Борщ О.О., ассистент Ластовська І. О.

Забезпечує досягнення таких вагомих результатів роботи кафедри високий професіоналізм і любов до викладацької діяльності усього колективу кафедри, який представляє собою сплав досвідченості та молодості, ініціативності та працездатності, навиків у організації навчально-методичної виховної та наукової робіт.  

 

                      Колектив кафедри технології виробництва молока і м'яса 2016-2017 рр.