Ботанічний сад (біостаціонар) | Кафедри cадово-паркового господарства

БОТАНІЧНИЙ САД (БІОСТАЦІОНАР) БНАУ

Згідно із наказом №72/0 від 03.03.2008 р. було створено біологічний стаціонар (біостаціонар) при кафедрі садово-паркового господарства і ботаніки, як матеріальну базу для проведення занять, навчальної і виробничої практик студентів напрямів підготовки «Лісове та садово-паркове господарство», «Агрономія», «Екологія».
Роботи над створенням біостаціонару розпочали у 2007 р. за ініціативи доктора біологічних наук, професора Черняка Володимира Максимовича. Земельна ділянка (Державний акт на право постійного користування землею (ІІ-КВ № 003050 від 02.09.2004 р.), яка була відведена під дослідні та навчальні цілі мала площу 3,02 га, в перший рік на площі 2,2 га було розпочато  корчування старих дерев, самосіву.
Восени 2008 р. здійснено перші посадки деревних рослин, що поклали початок колекціям хвойних та листяних декоративних рослин. Сформовано моносади «Сад Магнолій», «Сад Кизильників», «Коніферетум», «Калістефарій», «Іридарій», «Розарій», «Сад жоржин», «Сад хризантем», колекцію родини Salicaceae під керівництвом Гаврилюк Віри Сергіївни. У 2016 р. створено садовий центр «Магнолія» (0,2 га) під керівництвом Мельниченко Світлани Іванівни.

На сьогодні дендрофлора ботанічного саду (біостаціонару) представлена  154 видами, з них голонасінних 24 види, покритонасінних 130 видів. Квітково-декоративні рослини представлено 112 видами.
Джерелами формування колекцій та моносадів були наукові та навчальні установи:
  • Національний ботанічний сад ім. М.М. Гришка НАН України (м. Київ);
  • ботанічний сад ім. акад. О.В. Фоміна Київського національного університету ім. Тараса Шевченка (м. Київ);
  • ботанічний сад Національного лісотехнічного університету України (м. Львів);
  • ботанічний сад Національного університету біоресурсів і природокористування України (м. Київ);
  • Національний дендрологічний парк «Софіївка» НАН України (м. Умань);
  • Державний дендрологічний парк «Олександрія» НАН України (м. Біла Церква);
  • Інститут садівництва НААН (м. Київ);
  • Кременецький ботанічний сад (м. Кременець);
  • біостаціонар Тернопільського національного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка (м. Тернопіль);
  • розсадники ПП «Лірис» (с. Чмирівка Білоцерківського р-ну);
  • ПП «Сонце-сад» (с. Жорнівка Києво-Святошинського р-ну);
  • ПП «Едем-флора» (м. Біла Церква);
  • ДП «Білоцерківське лісове господарство» (м. Біла Церква).

У 2021 р. розпочато роботу щодо перейменування біостаціонару на ботанічний сад БНАУ.
За роки функціонування ботанічний сад (біостаціонар) БНАУ став потужним структурним підрозділом та забезпечує формування, збереження колекцій декоративних рослин, що використовуються в навчальних, наукових, екологопросвітницьких цілях, а також є засобами створення високодекоративних ландшафтів як важливої складової для створення естетичного навчально-виховного середовища.
На основі проведених наукових досліджень у ботанічному саду (біостаціонарі) науковцями університету опубліковано 150 статей у фахових виданнях, захищено одну кандидатську дисертацію, дві докторські дисертації, 145 дипломних робіт.

При організації ботанічного саду (біостаціонару) БНАУ як бази практики забезпечено наявність найбільш важливих  критеріїв для організації якісної практичної підготовки студентів:
  • відповідність бази профілю спеціальності, за якою навчаються студенти;
  • наявність умов для отримання практичних навичок з формування садово-паркових елементів та догляду за насадженням;
  • забезпечення кваліфікованим керівництвом практикою, яка здійснюється науково-педагогічним персоналом кафедри садово-паркового господарства;
  • оснащеність бази сучасним технічним обладнанням і колекціями декоративних рослин, найбільш поширених у сучасній системі озеленення;
  • проведення у період практики екскурсій і теоретичних занять;
  • можливість збору в період практики експериментальних даних і наочних матеріалів для написання звітів, для курсового, дипломного проєктування.

Завідувачі ботанічного саду (біостаціонару): Троян Надія Амброзіївна (2008–2009 рр.); Гаврилюк Віра Сергіївна(2009–2012 рр.); Федоренко Інна Вікторівна (2013 р.); Мельниченко Світлана Іванівна(2014–2017 рр.); Єзерковська Любов Володимирівна (2016–2021 рр.)
На біостаціонарі також працювали: Джима Лідія Дмитрівна (2008–2010 рр.), Валігура Юлія Сергіївна (2014–2016 рр.), Сербин Валентина Миколаївна (2008–2010 рр.), Архипенко Валентина Михайлівна і Клепсус Галина Йосипівна з 2009 р. понині.