Історичні нариси

Пам’ятний Знак університету

Колектив нашого університету безпосередньо брав участь у ІІ Світовій війні. У перші дні війни понад 1200 викладачів, студентів і співробітників одягли військову форму і стали на захист Батьківщини. За спогадами секретаря комсомольської організації вузу 1941 року, у післявоєнні роки – доцента кафедри організації сільгоспвиробництва П.В. Алюшина, одна з груп викладачів і студентів у складі 82 чоловік прийняла перший бій у районі Кременчука, після якого в живих залишилось 11 чоловік. У 1977 році делегація вузу разом з учасником цього бою  П.В. Алюшиним відвідала це святе для нас місце. Земля з цього місця, полита кров’ю героїв, знаходиться біля підніжжя Пам’ятного знака загиблим в роки війни студентам, викладачам і співробітникам, а також у гільзі від артилерійського снаряда в музеї університету.

Саме через втрату документів дуже важко було встановити особи тих, хто загинув на фронтах війни. Але частково вдалося це зробити, і фото загиблих є на спеціальному стенді в музеї університету. Назвемо їх поіменно: М.М. Бамбура, помічник директора по учбовій частині; О.Л.Злочевський, ординатор каф. терапії; А.В.Кияшко, доцент каф. фізики; С.П.Охрончук, ординатор каф. хірургії; В.М.Розенбліт, викладач каф. марксизму-ленінізму; О.В. Похалович, помічник військового керівника; П.О. Царенко, асистент каф. анатомії. Студенти агрофаку: А.Г. Наконечний, П.Л. Вернигора, З.Л. Бродський, К.Ф. Котляр, П.Є. Кореневич, Б.А. Ляско, А.В. Макса, С.З. Плотніков, П.М. Залозний, Д.Н. Шмулевич. Студенти ветфаку: В.П. Глущенко, П.К. Довгань, Н.Г. Довгань, Р.І. Клігерман, А.Р. Косар, В.М. Лісовенко, В.Ф. Малихін, В.М. Мельничук, Н.С. Новіцький, І.А. Сікачина, Я.І. Турчанко. Студенти зоофаку: Г.К. Алферов, І.Ф. Волошин, П.З. Вагущенко, О.Г. Голубець, П.П. Голяк, М.А. Куплінський., А.Х. Мама тюк, І.І. Ноский, В.М. Пересипкін, Я.С. Павловський, В.П. Потіха, Х.С. Татленко, Є.В. Чоба.

За мужність і героїзм, виявлені у боротьбі з німецько-фашистськими загарбниками, багато випускників, викладачів, студентів і співробітників були нагороджені орденами і медалями. Ці люди заслуговують особливої шани. Адже у страшний час випробувань вони обороняли не якісь ідеологічні догми, як це зараз намагається довести дехто з новоявлених або перелицьованих істориків, а захищали свій народ, Вітчизну, волю. І якщо певні ідейні переконання допомагали їм, не шкодуючи власного життя, вистояти в пекельній боротьбі з ворогом, то такі переконання, якщо навіть з позицій сьогоднішнього дня вони в чомусь вважаються помилковими, варті тільки поваги, а не осуду. Справжньою гордістю вузу стали п’ять Героїв Радянського Союзу: Наконечний Анатолій Гаврилович, гвардії майор (випускник агрономічного факультету 1937 р.), Вернигора Петро Леонтійович, лейтенант (студент агрономічного факультету 1938-1939 рр.), Дорофєєв Олександр Петрович, генерал (керівник військової підготовки студентів БЦСГІ 1936-1940 рр.), Кривець  Олександр Єлисейович капітан (випускник агрономічного факультету 1940 р.), Івкін Іван Михайлович, полковник (працював викладачем військової кафедри Білоцерківського СГІ 1960-1961рр.).

Колектив університету завжди пам’ятає і свято шанує своїх вихованців і співробітників, що полягли в боях за Батьківщину. Ще у 1975 році за ініціативою керівництва вузу було прийнято рішення про спорудження Пам’ятного знака тим, хто не повернувся з фронту. Кошти на цю благородну справу зібрали викладачі та співробітники, заробили студенти у будівельних загонах, у господарствах району та області. 9 травня 1977 року відбулось урочисте відкриття Пам’ятного знака. Автори пам’ятника: скульптори – Гаєцький В.С., Лежен Б.А. та архітектор – Стукалов О.К. На мітингу виступив Герой Радянського Союзу О.Є. Кривець, ветерани Великої Вітчизняної війни, почесні гості, представники студентської молоді. Площа перед Пам’ятним знаком стала місцем проведення урочистих заходів. Тут відбувалися проводи студентських будівельних загонів, до складу яких зараховувались наші Герої, давалися старти автомотоестафетам по місцях бойової слави Білоцерківщини, традиційно щорічно у відповідні дні відбувається покладання квітів.