ENG | УКР |

Інтерв’ю з ректором Білоцерківського НАУ Оленою ШУСТ

 

У нових реаліях сьогодення не можливо виокремити певну сферу діяльності, яка б не зазнала трансформацій та перебудов. Кожен важливий для нашої країни “фронт” наразі продовжує свою роботу, враховуючи головні завдання – безпеку, збереження звичного устрою та нарощування його ефективності.

Освітнє середовище не є виключенням з “нових правил”, адже від кваліфікації майбутніх фахівців залежить  не лише функціонування передових галузей, але й розбудова нашої країни у майбутньому!

Про підготовку закладів освіти до нового навчального року, допомогу нашим побратимам і свої бачення на майбутнє розповіла ректор Білоцерківського НАУ, депутат Київської обласної ради, голова постійної комісії з питань освіти, науки, культури, духовності та релігії Олена ШУСТ:

 

Олено Анатоліївно, незабаром заклади  освіти  мають відкрити свої двері для учнів і студентів. Які першочергові виклики наразі постають перед науково-педагогічними працівниками задля організації навчального процесу, зважаючи на ситуацію в країні?

Безумовно, сьогоднішні реалії змушують переглянути попередньо встановлені стандарти організації навчального процесу в ЗВО України. Зважаючи на те, що ворог завдає нищівних ударів по цивільних об’єктах й освітній інфраструктурі, ми змушені вперше за час існування незалежної України розпочинати навчальний рік в умовах війни.

Це важке випробовування, але впевнено можу сказати, що освітянський фронт готовий до цього! Першочерговими завданнями є створення максимально безпечних умов для всіх учасників освітнього процесу, а це насамперед облаштування укриттів у будівлях, в яких здійснюватиметься освітній процес, та гуртожитках, встановлення системи оповіщення про повітряну тривогу, інформування про порядок дій у разі її спрацювання.

Важливим є й психологічний аспект війни, адже від початку повномасштабного вторгнення всі учасники освітнього процесу як ніколи потребують психологічної підтримки. У ЗВО навчаються студенти з різних куточків України, тому педагогічні працівники мають бути готовими до роботи з молоддю, яка отримала психологічні травми або ж постраждала внаслідок військових дій.

Функціонування в закладах освіти психологічної служби, анонімних онлайн скриньок довіри, проведення планових зустрічей зі спеціалістами допоможуть вчасно виявити й подолати психологічні проблеми серед дітей. Також важливим є створення інклюзивного середовища для учнів, які зазнали травм і тяжких поранень. У нових реаліях потрібно вдосконалювати умови для навчання дітей з особливими потребами.

 

Цьогоріч День Знань не несе в собі звичних очікувань. Як молодь, так і їх батьків турбує головне питання: чи розпочнеться навчання в офлайн форматі або ж буде продовжено онлайн заняття?

Кожен навчальний заклад відповідно до рекомендацій МОН самостійно приймає рішення щодо формату роботи, на що впливає безпекова ситуація на конкретній території.               

Навчальний процес має тривати, адже наше майбутнє – це наші діти, які згодом стануть висококваліфікованими спеціалістами. Міністерством освіти і науки України розроблено всі кроки для успішної організації нового навчального року. Говорячи про Білоцерківський національний аграрний університет, ми готові до початку навчального року в офлайн режимі, але враховуючи ситуацію в країні, було вирішено розпочати його у змішаній формі.

Теоретичний матеріал викладатиметься дистанційно, а практичний – в очній формі. Я розумію, що багато студентів на сьогодні виїхало закордон, тому було вирішено забезпечити викладання практичних дисциплін в очному форматі, але із використанням дистанційних технологій навчання для успішного засвоєння матеріалу.

 

Міністерство освіти і науки вже оприлюднило рекомендаційні матеріали щодо функціонування закладів освіти в умовах воєнного стану. Зважаючи на змішану форму навчання, як здійснюється підготовка до нового навчального року в Білоцерківському НАУ?

Білоцерківський НАУ, як я і говорила, вже повністю готовий до початку нового навчального року в умовах воєнного стану.

Попередньо, у корпусах і гуртожитку були облаштовані укриття з усіма необхідними умовами. У корпусах є безперервний доступ до мережі інтернет для дистанційного навчання. Також в університеті створений «Центр психологічної підтримки», куди можуть звернутися як студенти, так і викладачі.  Наш навчальний рік розпочнеться в змішаному форматі, враховуючи безпекову ситуацію й можливість студентів навчатися в офлайн формі.

 

На Вашу думку, як голови постійної  комісії з питань освіти, науки, культури, духовності та релігії, який відсоток готовності закладів освіти Київщини до початку навчання? І чи можливо розглядати форму змішаного навчання для нашого регіону?

На мою думку, головним завданням закладів освіти різного рівня є гарантування безпеки здобувачам. Саме від цього залежить організація та формат навчального процесу. Якщо заклад має укриття, яке відповідає всім стандартам, то навчальний процес має тривати у змішаному або ж офлайн форматі.

Не можу оминути тему пошкоджених і зруйнованих окупантами навчальних закладів, адже з початку повномасштабного вторгнення освітянський фронт Київщини зазнав значних руйнувань. Зокрема, за попередньо оприлюдненою інформацією було частково пошкоджено та зруйновано 209 навчальних закладів різного рівня, робота над відновленням яких триває. Важливо розуміти, що попри відсутність бойових дій на території Київщини, ми маємо бути готовими до будь-якого розвитку подій.

 

Окрім діяльності в сфері освіти і науки, Ви також є активним громадським діячем, всебічно підтримуєте та допомагаєте нашим побратимам. Які наразі нагальні потреби для наших військових вже вирішено?

Зважаючи на ситуацію, яка склалася в країні, я не можу не підтримувати наших хлопців - захисників. Я вдячна їм за кожну спокійно прожиту хвилину свого життя і всіма можливостями намагаюся полегшити їхню службу, забезпечуючи необхідною амуніцією,  продовольством, транспортом.

            

З початку війни на постійній основі надаю допомогу бійцям 72-ї окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців, зокрема придбали автомобіль для хлопців, автомобільну фарбу, допомагала тяжкопораненим бійцям із лікуванням та реабілітацією. Неодноразово їздила на фронт, щоб підтримати та особисто віддати продукти, необхідні речі та амуніцію військовим ЗСУ.

Закупляли хлопцям 23-го окремого мотопіхотного батальйону «Хортиця» три мотоцикли. З початку квітня і донині забезпечую військових у кількості 200 осіб триразовим харчуванням.

Купували дрони та рації для успішного проходження служби. Нещодавно ми з Благодійним фондом «Єдині з Україною» розпочали збір на закупівлю трьох дронів DJI MAVIC 3 вартістю 280 тис. грн.

Для мене велика честь допомагати військовим, адже я повною мірою розумію безжальність цієї війни й те, які сили вони покладають для збереження територіальної цілісності нашої держави.

 

Наше сьогодення вже ніколи не буде звичним, адже український народ пише нові сторінки величної історії. Цікаво, а яка у Вас картинка з'являється перед очима, коли Ви мрієте про перемогу і мир у рідній Україні?

Для мене, як і для кожного українця, ця перемога буде особливою. У мене перед очима з'являється зовсім інша нація, сильніша ніж будь-коли, яка цінує своє коріння. Я мрію про мир на рідній землі для моїх дітей, про щасливу молодість для своїх студентів та спокійне життя для моєї родини.

Уявляю, як ми всі разом на Майдані Незалежності, одягнені у святковий вишитий одяг, зустрічаємо наших хлопців українською піснею.

 

Вірю у Збройні сили України й найшвидшу перемогу над окупантами!