ENG | УКР |

З досвіду проведення практичних занять з квітникарства закритого грунту в оранжерейних комплексах

 

Вже стало доброю традицією для співробітників кафедри садово-паркового господарства Білоцерківського НАУ проводити практичні заняття на виробничих базах практики. От і 8 лютого доцент кафедри садово-паркового господарства Іщук Л.П. провела чотири практичні заняття з квітникарства закритого ґрунту для студентів ІV курсу спеціальності «206» «Садово-паркове господарство» на базі оранжерейних комплексів Ботанічного саду ім. акад. О.В. Фоміна Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка НАН України.

Ботанічний сад імені акад. О.В. Фоміна Київського національного університету імені Тараса Шевченка – заснований в 1839 році – є одним із найстаріших ботанічних закладів України. Це науково-дослідна, навчальна, освітня, природоохоронна установа, яка має за мету збереження, вивчення та збагачення рослинних ресурсів регіону видами місцевої і світової флори шляхом створення, поповнення та збереження ботанічних колекцій.

В рамках занять студенти оглянули чотири експозиції Ботанічного саду імені акад. О.В. Фоміна. Вони познайомилися з колекцією сукулентів і кактусів, яка нараховує понад 2500 видів, при тому, що в природі їх понад 3000 видів. Більшість видів у колекції квітує, а третина з них, навіть, плодоносить в умовах оранжереї. Лише одна родина кактусових в оранжереї нараховує понад 1500 таксонів. Найбільше студентів вразили своєю оригінальністю та екзотичністю гребінчасті і подушкоподібні форми кактусів, молочаї та стовпоподібні кактуси, які використовують для створення живих огорож i як будівельний матеріал. Надзвичайно велика роль сукулентів як декоративних рослин в озелененні для створення «пустельного» чи «скельного» ландшафтів.

В єдиному в Україні унікальному оранжерейному комплексі «Водних і прибережних рослин» ст. н. с., к. б. н. Мазур Т.П. представила колекцію водних і прибережних рослин, яка нараховує  понад 100 таксонів. Найбільше здивувала студентів колекція комахоїдних рослин, яка нараховує понад 20 видів, що належать до 7 родин. Студентам продемонстрували на прикладі росички, непентеса, діонеї та серраценії процес «захоплення» комах рослинами.

Потім студенти продовжили знайомитися з тропічними і субтропічними рослинами у найвищому в Україні, а до 1978 р. і найвищому у Європі кліматроні висотою 30 м. Вони побачили квітування найстарішої і найвищої в Україні пальми лівістона з Австралії, яка виросла в культурі аж на 28 метрів. Пальма лівістона була завезена до Києва з Кременецького ботанічного саду 200 років тому. Загалом колекція пальм в експозиції нараховує 63 види. Вражають розмірами та екзотичністю араукарія Бідвілла, юбея чудесна, банани, маслинові дерева, фікуси та численні філодендрони.

Потім продовжили знайомство з тропічним світом в оранжерейному комплексі Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка, площею понад 2000м2.

У єдиній в Україні експозиції «Орхідаріумі» на площі 113 м2 представлено близько 80 видів і сортів орхідей, 20 з яких студенти побачили у квітучому стані. Враження тропічного плодового лісу справила на студентів експозиція тропічних та субтропічних плодових культур представлена лимонами, мандарином, цитроном, апельсином, фейхоа, манго, інжиром, хурмою, гранатом. Вік багатьох дерев перевищує 50 років.

У тропічній оранжереї на площі 456 м2 на основі ботаніко-географічного принципу студенти познайомилися з рослинами дощових лісів Південної Америки, Південно-Західної Африки, Південно-Східної Азії та субтропіків Австралії, де представлено 350 видів рослин з 40 родин. Найбільше враження справили, антуріуми, пальми, епіфітні бормелієві, гігантські фікуси і ліани – філодендрони.

Експозиція кактусів та сукулентів площею 358 м2 включає 50 видів кактусів та понад 70 сукулентних рослин, що належать до 15 родин. В експозиції рослини об’єднані за екологічним принципом і представляють аридні куточки Центральної і Південної Америки, Південної та Південно-Західної Африки, Мадагаскару. Поряд з кактусами, агавами, хавортіями та молочаями представлені унікальні рослини мадагаскарської флори аллюодія та дідієрія.

Кульмінацією заняття стало відвідання експозиції азалій та камелій, які нині масово квітують в оранжереях. В експозиції на площі 424 м2 представлено 30 сортів азалії та 15 сортів камелії. За кількістю видів і сортів ця колекція займає друге місце в Європі. Основу складають сорти азалії індійської, аналогів якої немає в інших ботанічних садах України. Збереглись у колекції 25 старих німецьких сортів селекції 20-30-тих років минулого століття – ‘Professor Walters’, ‘Paul Schaeme’, ‘Adventsglocken’, ‘Concinna’, ‘Apollo’, ‘Celestina’ та 29 сортів і гібридів, що були створені у Центральному ботанічному саду у 60-70-х роках. Камелія представлена двома видами – камелією японською і камелією олійною. Студенти Білоцерківського НАУ разом на ст. н. с., д. б. н. Буюн Л.І. долучились до наукового експерименту з обліку кількості квіток на одному кущі азалії старого німецького сорту ‘Mutter’, на якому нарахували 865 квіток.

На заняттях студенти також мали змогу оцінити температурний режим оранжерейних комплексів, їх освітлення, вологість, типи будівельних конструкцій і раціональність використання корисної площі. Вони також отримали рекомендації щодо агротехніки догляду за різними групами рослин, захистом від шкідників і збудників хвороб. На експозиційний ділянках студенти побачили приклади створення композицій з різних видів і сортів рослин та отримали практичні навички щодо використання декоративних рослин закритого ґрунту в озелененні інтер’єрів.

Стомлені, але приємно вражені побаченим і почутим студенти поверталися додому і будували плани на наступні поїздки.

 

Іщук Л.П., доцент кафедри садово-паркового господарства