ENG | УКР |

Лабораторії

 

Науково-дослідна лабораторія біотехнології рослин займається створенням оздоровленого матеріалу плодово-ягідних, овочевих та декоративних культур за допомогою методу культури рослинної тканини in vitro. Даний метод дозволяє масово розмножувати сорти культурних рослин, оздоровлювати селекційний матеріал від патогенів, проводити відбір генетично змінених сомаклонів та інші маніпуляції на тканинному рівні.

За допомогою культури рослинної тканини у порівняно короткий час і на обмеженому просторі можна отримати велику кількість високоякісного посадкового матеріалу плодово-ягідних культур.

Початковим етапом будь-яких селекційних програм є створення генетичного різноманіття. Ефективним способом підвищення генетичного різноманіття є використання сомаклональної мінливості. Відомо, що культивування рослинних клітин in vitro здатне викликати перебудови генома, так само як хімічні мутагени або різні види випромінювань. Мутації, що виникли в культивованих клітинах, зберігаються у регенерованих з цих клітин рослин. Серед сомаклонів (змінених рослин-регенерантів) можна відібрати індивіди з корисними ознаками: стійкі до вірусів і грибних патогенів, солевитривалі, холодостійкі, з підвищеним синтезом біологічно активних речовин, з підвищеною інтенсивністю фотосинтезу і продуктивністю. Отримання сомаклональних мутантів є найбільш актуальним в селекції рослин, які не розмножуються насінням.

Основним напрямком роботи лабораторії є формування генетичного банку сортів та сомаклонів плодово-ягідних, овочевих та декоративних рослин для ведення селекційних досліджень та поповнення ними плодово-ягідного помологічного розсадника дослідного поля НВЦ БНАУ. В науково-дослідній лабораторії біотехнології рослин започатковані дослідження з відбору сомаклональних варіантів та створення різноманітних генотипів пшениці м’якої озимої з цінними ознаками, одержання індукованих мутантів на клітинному рівні, створення соматичних гібридів шляхом маніпуляцій із цитоплазматичними органелами при злитті протопластів у культурі in vitro.

  

Науково-дослідній лабораторії біотехнології рослин підпорядкована лабораторія білкових маркерів. Аналіз за білковим спектром актуальний для таких культур як пшениця, ячмінь, кукурудза, жито, тритикале. Даний метод дозволяє визначати сортову чистоту (типовість, гібридність) партії насіння, а також проводити ідентифікацію сортів та гібридів, тобто перевіряти їх відповідність тому чи іншому сорту або гібриду.

Значення білкових та ДНК-маркерів у сучасній селекції важко переоцінити. Їх застосування дозволяє селекціонерам суттєво скорочувати період створення нових форм, робить селекційний процес більш керованим і цілеспрямованим. Білкові та ДНК-маркери дають можливість ранньої оцінки рослин за господарсько-цінними ознаками. Для цього не потрібно чекати повного дозрівання рослини у полі. Деякі ознаки рослин можуть проявлятися або не проявлятися залежно від умов середовища, у той час як білкові чи ДНК-маркери дозволяють однозначно оцінити рослину у лабораторії. Пов’язаність маркерів із хлібопекарськими властивостями, стійкістю до хвороб, типом розвитку та ін. дозволяють надійно та у короткі строки відбирати необхідні генотипи рослин і оптимізувати селекційну роботу.

Білкові та ДНК-маркери знаходять також прикладне застосування у насінництві. Виробники сільгосппродукції добре знають, як важливо використовувати якісне насіння. Якість партії насіння оцінюється за схожістю та енергією проростання, ураженістю хворобами та шкідниками, засміченістю бур’янами та ін. Важливими показниками якості, що напряму впливають на врожайність та якість вирощеної продукції, є генетичні показники, а саме відповідність заявленому при купівлі насіння сорту чи гібриду, а також сортова чистота, типовість, гібридність (при вирощуванні гібридного насіння). Іншим практичним застосуванням білкових та ДНК-маркерів є так звана паспортизація сортів та гібридів з метою захисту авторських прав.

 

Портативна лабораторія агровектор

Основні характеристики «Агровектор» листова діагностика:
 - кількість досліджуваних елементів - 14 (N, P, K, S, Ca, Mg, Cu, B, Zn, Mn, Fe, Mo, Co, J)
 - час аналізу – 30-40 хвилин;

  

Портативна грунтова лабораторія призначена для визначення вмісту хімічних елементів у грунті таких як азот ( нітратний, амонійний ), фосфор, калій, сірка. Визначає вміст макроелементів в ґрунті згідно методів: 

  • Амонійний азот – метод з реактивом Несслера;
  • Нітратний азот – метод з реактивом Грісса;
  • Вміст рухомого фосфору – ДСТУ 4115-2002;
  • Вміст рухомої сірки – Турбідиметричний метод;
  • Вміст рухомого калію – Турбідиметричний метод.

Лабораторія проста у використанні.У комплект поставки входить pH-метр та необхідне обладнання для проведення аналізу.Запас реактивів розрахований на проведення 100 лабораторних досліджень по кожному із елементів живлення.
Прилади внесені до державного реєстру вимірювальної техніки України, пройшли випробування і підтвердили свою надійність. Реєстраційний № 3500-14.