Положення про музей історії та науки
Білоцерківського національного аграрного університету
Виставка до 150-річчя академіка М.К. Малюшицького. Січень 2022 р.
Виставка до 130-річчя професора Кудрявцева Г.О. Грудень 2021 р.
Виставка до 180-річчя Дикого А.І. – вчителя словесності БЦ гімназії 1864-1868рр. Грудень 2021 р.
Виставка до 120-річчя Шерстобоєва К.М. – доцента, зав. кафедри мікробіології БЦСГІ 1947-1967 рр.
Виставка до 115-ої річниці з Дня народження доцента Салати П.В. – ректора БЦСГІ 1948-1960 рр.
Січень 2021 р.
Виставка 120 р. професору Пушкарьову І.Г.
Лютий 2021 р.
Грудень 2020 р.
140 років Архангельському М.П.
Вересень 2020 р.
110 років – Бурденюку А.Ф.
Листопад 2020 р.
Виставка до 130-ої річниці з дня народження Скоморохова Олександра Леонтійовича
Жовтень 2020 р. Виставка.
Родина Гіммельрейх до 130-ої річниці з дня народження Гіммельрейх Єлизавети Василівни
та 110-ої річниці з дня народження Гіммельрейх Германа Олександровича
Забута родина викладачів Гіммельрейх
Білоцерківський національний аграрний університет має багату та цікаву історію, яка сформувала свої традиції, правила, звичаї. Та це не тільки знаменні події, старовинні споруди, наукові чи історичні відкриття але й люди… Точніше не просто окремі особистості, а навіть родини та династії…
Про династії Гродзінських та Табенських багато хто чув, але є родини про яких всі забули, це не тільки людський фактор, але й буремні події першої половини ХХ сторіччя. Тому хотілося б з наближенням 100-ої річниці відкриття с/г технікуму згадати такі династії як: Гейне, Грейліх, Сицькі, Бузинні, Буйко, Рудько, Руденко, Кваша, Гіммельрейх…
В цьому році виповнюється 130 років з дня народження Єлизавети Василівни Гіммельрейх та 110 років з дня народження Германа Олександровича Гіммельрейха. І тому саме їм і присвячена ця стаття.
Гіммельрейх (нар. Попова) Єлизавета Василівна народилась в жовтні 1890 році у м. Дніпро в родині службовця. Українка. З 1902 по 1910 рр. навчалась у жіночій гімназії. У 1910 – 1911 рр. була вчителькою початкової земської школи в с. Сєлідовка Донецької області. В цей час вийшла заміж, та вступила до Петербурзького медичного інституту. 1913 року по закінченні інституту перевелась на медичний факультет Вищих жіночих курсів Гар’є м. Москва. На останній курс медичного факультету Харківського університету перевелась у 1917 році, який закінчила через рік. Відразу ж після закінчення один рік працювала завідуючою шкільно-санітарним відділом здороввідділу м. Борзни. Також працювала лікарем-гінекологом міст: Канів, Київ, Чернігів, Вороньків. Працювала в клініці А. Крупського при Київському університеті, а також в Київському ветеринарно-зоотехнічному інституті, де вивчала біохімію до 1930 року. У 1931 році її призначено на посаду асистента гематологічного відділення Закавказького ДІЕВ (Державний Інститут Експериментальної ветеринарної медицини), а через рік – лікар у м. Ашхабад (зараз м. Ажгабат Туркменістан). Протягом чотирьох років працює у Київському зоотехнічному інституту асистентом кафедри фізіології. Вільно володіла англійською, німецькою, українською мовами. Слабо французькою мовою.
У нашому інституті почала працювати з 1934 року на посаді асистента. 10 жовтня 1940 року згідно наказу Всесоюзного комітету у справах Вищої школи при СНК СРСР за №1944/к затверджена на посаду т.в.о. завідуючої кафедри органічної та біологічної хімії БЦСГІ. Обрана депутатом Білоцерківської міської ради 1939 року.
При інституті Зоології АН УСРСР 13 квітня 1940 р. захистила дисертацію на ступінь кандидата біологічних наук на тему: “Зміни катепсину та ліпази тканин при експериментальному С-авітамінозі”.
Єлизавета Василівна постійно веде наукову-дослідну роботу, висновки якої надруковані у Біохімічному журналі АН України. В раді інституту Зоології АН УРСР вона відмінно захистила дисертацію на здобуття вченого ступеня кандидата біологічних наук.
Під час війни мешкала в окупованому Києві, з наближенням фронту переїхала з чоловіком до Галичини, деякий час працювала лікарем. Потім приїздить до Мюнхена у 1944 р. Через два роки стала співзасновником медичного відділу УВАН (Української вільної академії наук). Здобула вчене звання академік УВАН. З 1952 р. проживає в Австралії. Померла в Мельбурні у 1955 році.
Син – Кость Павлович Гіммельрейх народився в Івангороді. В 1927 р. закінчив Першу Шевченківську гімназію в Києві, навчався в електротехнічному а потім у хімічному технікумі. Навчався у зоотехнічному інституті. Після закінчення інституту був призваний на рік до військової школи у Хабаровську, яку закінчив у званні – старший лейтенант артилерії. Потім працював в Інституті гідробіології Академії наук УРСР на посаді наукового лаборантом, а з 1941 р. після підготовки дисертації – старшим науковим співробітником.
З початком війни був призваний до Червоної армії, захищав Київ. Його полк опинився в оточенні в “Київському котлі”. Кость Гіммельрейх також опинився в полоні, перебував у таборі для військовополонених поблизу Житомира, де випробував на собі життя радянського військовополоненого у німецькому таборі. Із полону зміг звільнитися, коли записався в київську поліцію. При першій можливості пішов із поліції та знайшов роботу через міську управу. В окупованому Києві працював директором “Рибтресту”, та, одночасно, науковим співробітником Інституту гідробіології, який знову почав працювати при німцях. У 1942 р. вступив до Організації українських націоналістів (ОУН), що діяла в Києві на чолі з Андрієм Мельником (ОУНм).
Кость Гіммельрейх вважав себе українцем, хоча досить добре володів німецькою мовою. Реєструватися як фольксдойче він відмовився.
З тих пір і почалось його подвійне життя, офіційно К.Гіммельрейх керував рибтрестом і працював в Інституті гідробіології, а підпільно виконував таємні доручення ОУН.
У 1946 р. оселився у місті Регенсбург у Німеччині. Приєднався до нової політичної сили – Української революційно-демократичної партії, яку заснував український письменник Іван Багряний. У 1951 р. емігрував із сім’єю до Австралії. Видавав газету “Українець в Австралії” (1956). Помер у 1991 р. в Канберрі, похований у Мельбурні.
Гіммельрейх Павло Іванович народився в 1883 році у Івангороді Борзнянського уїзду.
Його батько Йоган (1850 р.н.) успадкував прізвище Гіммельрейх, що означає «небесне царство», від свого прадіда німецького колоніста. Він одружився з українкою, прийняв православну віру і нове ім’я – Іоанн (Іван). У Івана було п’ятеро синів: Микола, Олександр, Павло, Дмитро, Нікандр. Всі вони отримали спеціальну освіту.
Павло Іванович був третім сином. Закінчив Харківське землеробське училище і Харківський ветеринарний інститут (1909). Працював ветеринарним лікарем, потім викладав у Київському ветеринарному інституті (до 1930 р. – ветеринарно-зоотехнічний інститут), став кандидатом ветеринарних наук. З 1934 р. його було направлено піднімати ветеринарну науку в союзних республіках, працював в Єреванському та в Ашхабадському ветеринарних інститутах.
Перед війною повернувся на Київщину. Почав працювати у Білоцерківському сільськогосподарському інституті, спочатку доцентом, захистивши докторську дисертацію на тему: «К вопросу острого расширения желудка у лошадей» (1936) та отримав звання професора (1937). Був організатором (1934) та першим завідувачем новоствореної кафедри патології та терапії внутрішніх та незаразних хвороб тварин, якою керував до 1941 р.
Під час війни П. І. Гіммельрейх працював зав. кафедри в Київському ветеринарному інституті, який німці відкрили у вересні 1942 р. Коли німці відступили, він евакуювався до Мюнхену. З 1944 до 1950 р. працював у Мюнхені першим деканом ветеринарного факультету Українського техніко-господарського інституту. З 1951 р. емігрував до Австралії, проживав у Мельбурні. Член Союзу об’єднаних українців Австралії. У 1959 р. повернувся в Україну. Проживав у Львові у родичів, помер у 1960 р.
Гіммельрейх Герман Олександрович народився 30. 10. 1910, у м. Барнаул. Закінчив Київський ветеринарний інститут у 1931 р.
У перші післявоєнні роки розпочинає працювати у нашому інституті на посаді доцента та очолює кафедру анатомії с.г. тварин (1946-1947).
З 1952 по 1987 рр. – завідуючий кафедрою анатомії і гістології Київського ветеринарного інституту (згодом Української сільськогосподарської академії), водночас декан ветеринарного факультету(1957-1977), доктор біологічних наук (1960), професор (1962). У 1973 р. французька академія наук визначає 20 найвидатніших морфологів світу, як видатних вчених ХХ ст. серед яких професор Герман Олександрович Гіммельрейх.
Помер 21. 09. 1987 у м. Київ.
Він вперше у світі обґрунтував та описав походження, будову і відділи глотки тварин. Описав шляхи філогенетичного розвитку передньої ділянки травлення. Завдяки чому став фундатором нового напрямку морфології.
Кожен із родини Гіммельрейх вніс великий та значний вклад у розвиток науки та прославлення нашого університету, тому ми повинні пам’ятати такі імена.
О.В. Поліщук, старший лаборант музею
О. В. Мартиненко, історик
Поет Драй-Хмара М.О. –
Про історію життя відомого письменника-неокласика ми можемо дізнатись з багатьох джерел. Проте у біографії Михайла Опанасовича немає згадки, що він працював у сільськогосподарських ВУЗах! А відтак не згадується він як викладач мов у Білоцерківському сільськогосподарському інституті.
15 вересня 1918 року Михайла призначили приват-доцентом Кам’янець– Подільського державного українського університету по кафедрі слов’янської філології. За іншими даними, на запрошення Івана Огієнка – першого ректора Кам’янець–Подільського університету, прийняв кафедру славістики. Цікаво що у цьому вузі було відкрито агрономічний факультет. Працював він в ньому до 1923 року.
20 березня 1923 року у Кам'янці на Поділлі в Михайла та Ніни Драй-Хмар народилася донька Оксана (Оксана Ашер – український літературознавець, доктор слов’янської філології, професор, Дійсний член Української вільної академії наук і Наукового товариства ім. Т.Г. Шевченка в США. Померла 15 липня 2018 року.).
В цьому університеті Михайло Драй–Хмара викладав: слов’янознавство, історію польської мови, церковнослов’янську мову, сербську мову, історію сербської мови, порівняльну граматику слов’янських мов.
У Київському національному університеті біоресурсів та природокористування (колишній Київський сільськогосподарський інститут, КСГІ) є кафедра “Журналістики та мовної комунікації”, яка з 2014 по 2017 рік мала назву “Кафедра української, англійської та латинської мов ім. М. О. Драй–Хмари”. Першим керівником якої у 1928–1931 рр. був письменник Михайло Опанасович Драй–Хмара. В той час мала назву кафедра українознавства.
Відомо також, що Драй–Хмара був одним з перших хто написав монографію Лесі Українки – “Леся Українка. Життя та творчість”. Навряд чи письменник зміг би написати цю роботу не знаючи когось із родини письменниці, чи, принаймні, без їх згоди. На той час на Україні з усієї великої родини Косачів мешкала наймолодша сестра Ізидора, та мати письменниці Олена Пчілка.
Ще одним з доказів того, що письменник у 1930–х роках викладав у БЦСГІ є те, що з 1932 по 1937 рік сестра Лесі Українки – Ізидора Петрівна Косач–Борисова викладала фізіологію рослин на кафедрі ботаніки під керівництвом професора І. М. Толмачова. І саме вона могла посприяти тому, щоб письменника прийняли до БЦСГІ.
Або дружина професора Архімовича О.З., що завідував кафедрою рослинництва Білоцерківського СГІ – Кіра Загурська–Архімович, яка також працювали у БЦСГІ та теж була “ворогом народу”. Враховуючи те, що вона працювала та товаришувала з І. П. Косач–Борисовою, теж могла допомогти письменнику.
У 1933–1934 рр. до Білої Церкви був переведений Київський агроінженерний інститут цукрової промисловості, який був створений на базі КСГІ.
Але головним доказом того, що письменник, поет, професор Михайло Опанасович Драй-Хмара викладав у Білоцерківському сільськогосподарському інституті це знайдена у фондах музею цього закладу світлина письменника.
Всі наведені аргументи можуть свідчити про те, що в когорті перших викладачів кафедри іноземних мов нашого університету міг бути й відомий поет…
Старший лаборант музею БНАУ Поліщук О. В.
Історик, редактор БМЦБС Мартиненко О. В.
Сестра Лесі Українки – викладач Білоцерківського сільськогосподарського інституту
У всьому світі відома письменниця – Леся Українка (Лариса Косач-Квітка). Та чи багато ми знаємо про її рідних сестер – Оксану, Ольгу, Ізидору та братів Михайла та Миколу. Їх долею цікавиться куди менше людей…
Мартиненко О.В., краєзнавець
Поліщук О.В., старший лаборант музею університету
Стеценко у Білій Церкві
У культурному житті Білої Церкви на початку XX сторіччя особливе місце займає Стеценко К. Г. Для Кирила Стеценка Білоцерківський період життя та діяльності був дуже коротким, але яскравим. Насиченим у творчості, педагогічній роботі та залученням народу до всього нового.
Стеценко всім відомий як український музикант та композитор, але мало хто знає, що Кирило Григорович також добре співав хоча й затинався, мав організаторські та комерційні здібності, але це більше було вимогою часу ніж натхненням. Так ще у 1902 році Стеценко долучився до кооперативної роботи у правлінні споживчого товариства у с. Насташки біля Білої Церкви.
Вперше Стеценко побував в нашому місті (з 28 липня по 28 серпня 1903 року) на місячних загальноосвітніх курсах підготовки вчителів для здачі іспитів “на звание учителя”, які він разом з іншими педагогами щоліта організовував по всій окрузі – у Білій Церкві, Таращі, та Києві. Кирило Стеценко часто піднімав досить важливі питання на з’їздах вчителів. Найголовнішим він вважав те, що музику слід використовувати як один з найголовніших засобів естетичного виховання дітей, бо вона, як ніщо інше, здатна ушляхетнити людину, розвинути в ній благородні поривання, вплинути на психіку і настрій. Педагог доводив необхідність відродження правічних народних інструментів – кобзи, цимбалів, бандури, висловлював думку про створення ансамблів бандуристів. Великої ролі Кирило Стеценко надавав збирачам народних пісень та музичного фольклору.
На курсах він й познайомився зі своєю майбутньою дружиною Євгенією Антонівною Франковською (1885-1958), яка народилась неподалік від Білої Церкви с. Лобачів на Київщині. За спогадами дружини про час знайомства й одруження з Кирилом Григоровичем: «До батьківського дому приходило багато молоді…Не виділявся він межи ними ні зростом, ні красою, але почувалася духовна його перевага над всіма, особливо при співах… Вдачею К.Г. був веселий і на всякі штуки здатний. Любив малювати карикатури…Влітку 1905 року К.Г. читав лекції співів на учительських курсах у Білій Церкві. Того ж літа у серпні ми побралися.»
Стараннями друга відомого диригента Олександра Кошиця, який написав лист до законовчителя Білоцерківської гімназії Нестора Шараєвського – К. Стеценку виклопотали місце виконувача обов’язків помічника класних наставників Білоцерківської чоловічої гімназії, виконувача обов’язків гімназійного регента півчих при домовій гімназійній церкві та керівника хору цього закладу до яких він приступив 1 квітня 1908 року.
Ось як згадує про свого вчителя учень гімназії Пантелеймон Марчевський: «К.Г. оселився на господарському подвір’ї гімназії в маленькому будиночку, у другій половині якого мешкала наставниця жіночої гімназії О.М. Савицька. Поруч знаходилася пересувна електростанція, двигун якої, заряджаючи акумулятори для освітлення навчальних корпусів та пансіону, неймовірно торохтів….»
Також збереглися до наших часів спогади про Стеценка К.Г. його учениці, випускниці гімназії Софії Дробинко: «….З кращих та охочих співати він організував у гімназіях два хори – чоловічий та жіночий, і ми часто виступали в приміщенні Громадського зібрання. Виручка з цих концертів йшла на допомогу бідним гімназистам…»
Після такого концерту Стеценко К.Г. запросив хористів жіночого та чоловічого хорів до приватного салону Дубовика, де всі гімназисти сфотографувались на згадку про свою діяльність та свого вчителя. Ці світлини зберігаються тепер в музеї університету.
«Ми ніколи не бачили його суворим чи сердитим. Ведучи урок співів, Кирило Григорович грав нам на фісгармонії, яка добре доповнювала наші голоси» (Ф.Садовий, випускник Білоцерківської гімназії, учень Стеценка К.Г.)
Кирило Стеценко, який зайняв посаду померлого Бакалінського, почав викладати у гімназії за директорством колишнього інспектора Києво-Печерської гімназії Парфенія Євграфовича Константинова, на зміну якому 1.08.1908 року прийшов Іванов Володимир Федорович. З яким Стеценко і працював до часу свого звільнення 1.08.1909 року.
Перші посади Стеценка були малооплачуваними для утримання родини з двома маленьким дітьми. Співи у хлопчиків були тільки у підготовчому та першому класах, а оплата праці церковного регента була строго регламентована. Тому, коли у гімназії звільнилося місце викладача музик і співів для дівчат, Стеценку додатково з 29 червня 1908 року були “поручены уроки пенія” у жіночій гімназії, до яких він приступив 13 липня 1908 року. Крім цього 24 травня 1909 року він був призначений виконуючим обов’язки псаломщика гімназійної церкви.
Крім цього Стеценко знайшов час організувати у місті хорову капелу, давати приватні уроки. Їздив з лекціями теорії музик по окрузі. За спогадами учениць він також пропагував учнів фотографуватись на згадку. Декілька світлин були зроблені у Білій Церкві.
В останнє Біла Церква “гостино зустріла” Стеценка 16 вересня 1920 року коли він гастролював по Україні з капелою “ДУМКА” . Але це були вже інші часи. Щоб причепити вагон з капелою до потяга слід було дати хабар. У Києві це коштувало 9 тисяч карбованців, у Фастові 12 тисяч, Миронівці це коштувало 1,5 тисячі карбованців.
За весь період роботи у Білій Церкві Стеценку також декілька разів виплачувалась “единовременное пособие” у розмірі від 80 до 100 рублів. За виконання всіх вищезгаданих своїх посадових обов’язків, як свідчать архівні документи, він щомісяця отримував 1060 карбованців (300 – як помічник класних наставників, 300 – за викладання співів у чоловічої гімназії, 120 – у жіночій гімназії, 160 – за регента церковного хору, та 180 – додаткових одночасних виплат.), стільки ж на той час отримував директор Білоцерківської чоловічої гімназії.
Iм'я Кирила Григоровича Стеценка – композитора-класика, вписане в золотий фонд української культури і увіковічене на стінах нашого університету на меморіальній дошці та на світлинах, що зберігається в музейній експозиції університету.
Хтось скаже, що людина вміє заробляти гроші, але ж з іншого боку гарна оплата титанічної праці відомого композитора у Білій Церкві. Важливим здобутком 1907-1909 років стало опрацювання 50-ти «Колядок і щедрівок» для мішаного і однорідних хорів. Музика Кирила Стеценка живить і сьогодні людські душі своєю красою і простотою. Вона пронизана глибокими почуттями та переживаннями простого українського народу.
Мартиненко О.В., краєзнавець
Поліщук О.В., старший лаборант музею університету
Невідома капела бандуристів
Білоцерківського сільськогосподарського інституту
Ніхто не знає, що перший ансамбль бандуристів або капела, як вона тоді називалась, з‘явилась у Білоцерківському сільськогосподарському інституті 80 років тому, 12 вересня 1939 року. В музеї університету зберігається оригінальна світлина цієї капели на чолі з її керівником – Богуславським Г.Л. Саме завдяки енергійності цієї людини, ім’я якої незаслужено забуте, була створена така капела.
Богуславський Григорій Лукич народився 1908 року у селі Попільня Київській області. До вступу на навчання був учасником Попільнянської капели бандуристів під проводом Г. С. Безсудного–Дзюняка. Вищу освіту почав здобувати у Київському агроінженерному інституті цукрової промисловості у 1932 році. Після переведення закладу до Білої Церкви, переїхав до міста. Був заарештований 5 липня 1935 року за звинуваченням у проведенні націоналістично–повстанської діяльності. Згідно з вироком спеціальної колегії обласного суду від 29 листопада 1935 року засуджений за статтею 54–12 КК УСРР до трирічного ув’язнення з подальшим позбавленням громадських прав на два роки. Перебував у СЕВВОСТЛАГУ (Магаданська обл.). Звільнився 23 липня 1937 року. Після звільнення знову повернувся до міста.
На цьому долі багатьох людей бувають зламані. Але не цієї людини…
За протекцією тодішнього виконуючого обов’язки директора БЦСГІ – Бамбури Максима Мойсейовича, та за обіцянку створити у вузі капелу бандуристів, 23 жовтня 1938 року Григорій Лукич був зарахований до інституту на четвертий курс агрономічного факультету.
У місцевій газеті за 1939 рік розміщене це ж фото і підпис –“Капела бандуристів білоцерківського с.–г. інституту”. До складу капели входило одинадцять чоловік: шість дівчат та п’ять хлопців. Крім прізвища керівника капели відомо ім’я тільки однієї учасниці – Дідківська Любов Карпівна, випускниця ветеринарного факультету.
Відомо також, що 29 лютого 1940 року рішенням державної екзаменаційної комісії згідно диплому Богуславському Г. Л. була присвоєна кваліфікація агронома–полевода. Він закінчив агрономічний факультет та отримав схвальну характеристику. Як спеціалісту та людині це дало йому хорошу путівку у майбутнє. Але почалась війна…
Післявоєнна доля Богуславського Григорія Лукича невідома. Єдина згадка про нього є у інститутській газеті за 1966 рік. Номер присвячений зустрічі випускників вузу довоєнних часів де є фото Богуславського. Світлина розкриває ще один талант музики–бандуриста – вміння співати.
У наш час необхідність створення ансамблю була викликана бажанням студентів та співробітників інституту навчитися грати на бандурі. Сучасний народний ансамбль бандуристів Білоцерківського сільськогосподарського інституту був створений у 1983 році, керівником стала Тіщенко Л. І., яка очолювала його до 1996 року. З часом до складу ансамблю, крім бандури, також увійшли такі інструменти: сопілка, баян, цимбали.
З 1996 року колектив очолила Будакова В. М. В 1998 році на Міжнародному фольклорному фестивалі в Італії ансамбль виборов звання лауреата. Враховуючи успіхи колективу і високий рівень виконавської майстерності, в лютому 1999 року йому було присвоєне почесне звання “народний”.
На обласному етапі Всеукраїнського фестивалю “Софіївські зорі” у 2002 та 2010 роках ансамбль отримав диплом ІІ ступеня.
Таким чином знайшлась ще одна віха історії славетного ансамблю бандуристів, який мав багато досягнень у минулому, і ми впевнені, що і в майбутньому буде прославляти своїми успіхами Білоцерківський національний агарний університет.
Січень 2019 р.
Мартиненко О.В., краєзнавець
Поліщук О.В., старший лаборант музею
Професор Грейліх Євграф Оскарович – засновник кафедри фармакології БЦСГІ
(до 160-ої річниці з дня народження)
Професор, завідувач кафедри фармакології Білоцерківського СГІ 1936-1941,
секретар фармакологічної секції Московського Міжнародного медичного конгресу,
Голова Товариства Сприяння фізичного розвитку,
Член Паризького Міжнародного антропологічного товариства.
Народився Євграф Оскарович 12.02.1859 р. в м. Загорськ Московської губернії (нині Сергієв посад) у сім’ї лісничого, який завідував державними лісами Дмитрівського уїзду Московської губернії. Батько Оскар Іванович закінчив Санкт-Петербурзький лісовий інститут, був різнобічно розвиненою людиною. Для підвищення своєї кваліфікації батько їздив за кордон і замовляв іноземні журнали по лісівництву та природознавству на німецькій та французькій мовах. З дитинства батько прививав Євграфу любов до іноземної літератури та природознавства. Мати Наталя Володимирівна – дворянка, займалась домашнім господарством.
Початкову освіту отримав вдома, так як у Сергієвому посаді на той період не було жодного навчального закладу. Склавши іспити вступив до Московської вчительської семінарії. Закінчивши семінарію Євграф Оскарович, як найкращий учень був відряджений на щойно відкриті Курси Фізичного Виховання при Московській Медично-Хірургічній академії під керівництвом професора П.Ф. Лесгафта. Метою таких курсів була підготовка керівників із систематичного фізичного виховання учнів середніх учбових закладів, що було новим на той час. Перша група складалась з 8 чоловік і обов’язковою умовою для навчання була глибока обізнаність слухачів в області таких наук: анатомії, фізіології, психології та гігієни. Саме спілкування з видатними професорами-медиками академії І.М. Сеченовим, П.В. Овсянніковим, О.П. Бородіним, М.М. Бекетовим і наштовхнули Грейліха Є.О. обрати професію лікаря. Але перепоною щодо досягнення такої мети була відсутність атестату зрілості.
За отриману освіту випускник курсів три роки відпрацьовував інструктором Петербурзьких, Московських і Орловських кадетських корпусів. В Орловській класичній гімназії Євграф Оскарович успішно складає іспити і отримує атестат зрілості. Володіє багатьма мовами: латина, грецька, французька, німецька, італійська.
У 1888 році закінчив медичний факультет І-го Московського Державного Університету. Потім працював земським дільничим лікарем і завідувачем дільничної лікарні Брянського і Мценського уїздів Орловської губернії. У період з 1891 по 1892 роки в Орловській губернії виникла жорстока епідемія холери, тому Грейліх Є.О. був зарахований на посаду завідувача холерними бараками у м. Орел та летючими загонами в Орловському уїзді.
Липень 1892 – вересень 1894 рр. – зверх штатний асистент без утримання при кафедрі фармакології Фармакологічного інституту І-го Московського Державного Університету.
1894 – 15.11.1904 – штатний асистент кафедри фармакології Фармакологічного інституту І-го Московського Державного Університету. Директором Фармакологічного інституту був на той період професор Богословський. Грейліх Є.О. в цей час пише декілька наукових праць та під керівництвом двох опонентів: професора Красікова та професора І.П. Павлова захищає докторську дисертаційну роботу.
Листопад 1904 – 01.11.1922 – помічник прозектора при кафедрі нормальної анатомії людини Анатомічного інституту І-го Московського Державного Університету.
Листопад 1922 – 01.06.1932 – старший асистент при кафедрі нормальної анатомії людини Анатомічного інституту І-го Московського Державного Університету. За цей період також по сумісництву викладав фармакологію в Зуболікарській школі, Медфармакомбінаті та на різних курсах.
01.06.1932 – 01.08.1933 – викладач фармакології Московського фармакологічного технікуму.
01.08.1933 – 12.03.1934 – професор, завідувач кафедри фармакології Алма-атинського медичного інституту (Казахстан). Затверджений у званні професор Особливою Комісією при Наркомі Охорони Здоров’я СРСР в жовтні 1934 р.
01.08.1934 – 1941 – професор, завідувач кафедри фармакології Білоцерківського сільськогосподарського інституту. Написав 19 наукових праць.
Дружина : Розетті Марія Вікторівна – художник-літограф Московської Зразкової Типолітографії
Під час Великої Вітчизняної війни Грейліх Е.О. був опікуном двох онуків, які росли без батьків. Залишився у місті разом із онукою Лавровою Евгенією Володимирівною (23.02.1918 р.н. студенткою агрономічного факультету) та меншим онуком Іллею.
Помер від голоду під час окупації м. Білої Церкви 08.10.1943 р.
Мартиненко О.В., краєзнавець, випускник БНАУ
Поліщук О.В., ст. лаборант музею БНАУ