«Дирофіляріоз». Новий навчальний посібник з хвороб тварин та людей
Дружба людини і собаки асоціюється з вірністю та щирістю і відома ще з давніх-давен. Собака завжди приносить у дім гарний настрій і радість. Належне відношення людей до собак, котів дозволяє їм бути здоровими, доглянутими та задоволеними. Та навіть за ретельного піклуванні за здоров’ям улюбленця, людина не може на 100 % захистити його від хвороб. Зоонози – хвороби, спільні для людей і тварин, становлять особливу небезпеку і потребують глибокого вивчення. До таких хвороб відноситься й дирофіляріоз.
Гельмінти живляться кров’ю хазяїна, викликаючи невеликі, але постійні крововтрати, знижуючи кількість поживних речовин, що споживає організм живителя. Продукти їх життєдіяльності викликають алергічну, токсичну дію, але більш виражені ознаки токсикозу виявляють за загибелі та лізису гельмінтів, коли в кров надходять продукти їх розпаду. У собак можуть виникати папульозні дерматити, локальне випадіння шерсті, виразки. За наявності гельмінтів у серці, розвивається його гіпертрофія, серцева недостатність, що призводить до застою у великому і малому колах кровообігу, закупорки судин серця та спричинює загибель тварин.
Незважаючи на те, що дирофіляріоз собак на території України давно не екзотична хвороба, є успіхи в його лікуванні та профілактиці, захворюваність собак залишається високою. Вивчені окремі питання патогенезу і клінічного прояву дирофіляріозу, проте, залишаються недосконалими методи діагностики, лікування, запобігання цієї небезпечної хвороби для людини.
Навчальний посібник містить дані про особливості морфології та біології збудників дирофіляріозу, поширення захворювання, клінічного перебігу у тварин та людей, патологоанатомічних змін, методів діагностики, лікування та профілактики.
Розробники: НПП кафедри паразитології та фармакології Білоцерківського національного аграрного університету – кандидати вет. наук, доценти Л.М. Соловйова, Л.П. Артеменко, А.А. Антіпов, Т.І. Бахур.
Навчальний посібник призначений для студентів факультету ветеринарної медицини спеціальності 211 «Ветеринарна медицина» освітнього рівня «Магістр».
Соловйова Л.М., доцент кафедри паразитології та фармакології