ENG | УКР |

Інформаційна година "Береженого Бог береже, а козака шабля"

 

В історії України та в історичній пам'яті українського народу особливе місце належить козацькому руху. Козацтво завжди було символом невмирущості нашого народу, уособленням національного характеру, сили та мужності. За його заслуги у ствердженні української державності та суттєвий внесок у сучасний процес державотворення в 1999 році був встановлений День українського козацтва, який відзначається 14 жовтня.

Саме до цієї дати в читальній залі галузевого відділу №3 для студентів 3 курсу БТФ була проведена інформаційна година "Береженого Бог береже, а козака шабля".

Студенти з цікавістю слухали розповідь бібліотекаря Кравченко В.І. про християнське свято Покрова Пречистої Богородиці, яке  з давніх давен зміцнювало в душах козаків надію на опіку і заступництво Матері Божої. Богородиця була їхньою заступницею в далеких походах, під її покровом вони не боялися ні розбурханої стихії, ні злих ворожих сил. Її зображення було вибите на хрестах, які носили козаки. Священною для кожного козацького лицаря на Січі була Покровська церква з іконою Покрови Божої Матері.  Від її порогу, беручи з собою цю ікону, січовики вирушали на захист рідної землі і з подякою за порятунок поверталися після походів. Запорозькі козаки особливо шанували Покрову і  на Січі це свято було храмовим. Саме в день Покрови козаки проводили Велику раду, де обирали гетьмана, визначали, як козацтву жити далі.

Від тих далеких часів і до сьогоднішнього дня Покрова стала своєрідним оберегом  України, символом її споконвічного прагнення до встановлення злагоди і миру між своїми і чужими землями.

 
Свята Заступнице! Пречисто Діво! Ти оповий нас Покровом білим
і під опіку візьми Україну. Не дай їй впасти знов на коліна.
Народ наш просить захисту в Тебе,
Бо Ти -- Цариця Землі і Неба, прийми нас під свій Покров,
Вкотре благаємо Тебе ми знов.
Ти захисти нам Матір-Вкраїну, не дай зробити з неї руїну.
 З колін підвестися нам поможи, Вкраїну вільну нам збережи.
 

Для всіх, хто цікавиться історією козацтва, хто бажає відчути героїчну романтику цього періоду була підготовлена книжкова виставка, з якою познайомила заввідділом культурно-просвітницької роботи Бєлєнька Т.П.  Гортаючи сторінки представлених книг, слухачі поринули у чудовий світ історії українського народу — козаччину, збагатили свої знання про цей важливий період в історії нашої держави.

Свято Покрови, День Українського козацтва, а тепер і День захисника України тісно пов'язані між собою, як данина мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг українського народу.

Стрельченко Т.П., завідуюча галузевим відділом №3