ENG | УКР |

Людина, її життя, здоров’я і безпека – найвища соціальна цінність в Україні

 

У ст. 3 Конституції України записано: «Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю ...».

З розширенням меж продовольчих зв’язків України та інтеграції її до світової спільноти, проблема безпечності та якості продукції тваринництва й рослинництва стає особливо актуальною. Це пояснюється не лише її значенням для збереження здоров’я людства  у зв’язку з виникненням та поширенням ризиків і небезпек від хвороб тварин, виробництва та споживання небезпечної харчової продукції, але й іміджем держави, як члена світового співтовариства.

В умовах конкурентного середовища різні виробники намагаються отримати максимум прибутку за свій товар різним способом: як шляхом поліпшення якості продукту, так і шляхом обману споживачів, виготовлення й продажу недоброякісної і дуже часто – фальсифікованої продукції. Тому питання забезпечення якості та безпечності харчової продукції, як основного фактору підвищення потенціалу здоров’я нації, на сьогодні є надзвичайно актуальним.

На цьому має бути зосереджена увага всіх: і ВНЗ, які готують фахівців ветеринарної медицини, і державних контролюючих органів, і державних діячів різного рівня, і пересічних громадян.

26 жовтня на базі Державної установи «Науково-методичний центр інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності вищих навчальних закладів «Агроосвіта» відбувся тренінг «Актуальні проблеми виробництва та обігу безпечної і якісної продукції тваринництва, шляхи їх вирішення». Модератор тренінгу – завідувач кафедри ветеринарно-санітарної експертизи та судово-ветеринарної медицини Харківської державної зооветеринарної академії, доктор вет. наук, професор Яценко Іван Володимирович. Учасники тренінгу: Юлія Новожицька – перший заступник директора з наукового забезпечення керівництва випробувальним центром, завідувач науково-дослідного хіміко-токсикологічного відділу, старший науковий співробітник ДНДІЛДВСЕ; В’ячеслав Данчук – доктор сільськогосподарських наук, заступник директора з наукової та навчальної роботи Української лабораторії якості й безпеки продукції АПК НУБіП України; Руслан Білик – керівник швейцарсько-українського проекту «Розвиток органічного ринку в Україні», Лідія Кондрашина – заступник директора сертифікації та якості ПАТ «Сумський завод продовольчих товарів» та представники вищих аграрних навчальних закладів України: Іван Бібен – кандидат вет. наук, доцент кафедри паразитології та ветеринарно-санітарної експертизи, декан  факультету  ветеринарної  медицини Дніпропетровського  ДАТУ; Тетяна Фотіна – доктор вет. наук, професор, завідувач кафедри ветсанекспертизи, мікробіології, зоогігієни та безпеки і якості продуктів тваринництва Сумського НАУ; Ольга Якубчак – доктор вет. наук, професор, завідувач кафедри ветеринарно-санітарної експертизи НУБіП України; Ярослав Сердюков – кандидат вет. наук, доцент кафедри патологічної анатомії НУБіП України; Наталія Щербакова – кандидат вет. наук, доцент кафедри паразитології та ветеринарно-санітарної експертизи Полтавської ДАА та інші.

Білоцерківський національний аграрний університет представляли: Борис Івасенко – кандидат ветеринарних наук, доцент, декан ФВМ; Надія Богатко – кандидат ветеринарних наук, доцент, завідувач кафедри ветеринарно-санітарної експертизи Інституту післядипломного навчання керівників та спеціалістів ветеринарної медицини (виступала з доповіддю); Оксана Хіцька –завідувач кафедри ветеринарно-санітарної експертизи, гігієни продуктів тваринництва та патологічної анатомії імені Й.С. Загаєвського, доценти цієї кафедри, кандидати ветеринарних наук – Наталія Букалова та Наталія Тишківська. Загалом тренінг відвідало 40 учасників, які отримали відповідні сертифікати учасника.

Тренінг у форматі круглого столу включав розгляд актуальних питань за наступними блоками: перший блок – «Правові аспекти обігу безпечної та якісної продукції тваринництва», другий – «Забезпечення виробництва та обігу безпечної та якісної продукції тваринництва». Виступаючі та учасники круглого столу обговорили актуальні проблеми забезпечення виробництва та обігу безпечної та якісної продукції тваринного й рослинного походження, нормативного регулювання даного питання в режимі «відкритий мікрофон» та дискусії, проаналізували форми державного контролю за безпечністю та якістю продукції тваринництва.

На завершення прийняли відповідну резолюцію щодо шляхів поліпшення лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи харчових продуктів, механізму забезпечення якості продукції тваринництва на регіональному рівні, особливостей здійснення державного контролю за її якістю, розглянули пропозиції провідних фахівців з аграрних навчальних закладів України та членів робочої групи 212 «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза» щодо підготовки лікаря ветеринарної медицини з безпечності та якості сільськогосподарських і харчових продуктів, які компетентно здійснюватимуть ветеринарно-санітарний контроль під час їх виробництва та обігу з метою гарантування безпеки та якості продукції для споживачів, підтримали розроблення орієнтовного навчального плану з унесенням змін до стандарту вищої освіти України.

 

Букалова Наталія, доцент кафедри ветеринарно-санітарної експертизи,
гігієни продуктів тваринництва та патологічної анатомії імені Й.С. Загаєвського