ENG | УКР |

Наукова діяльність | Кафедри генетики, селекції і насінництва сільськогосподарських культур

 
На базі кафедри генетики, селекції і насінництва сільськогосподарських культур створена міжкафедральна науково-навчальна лабораторія «Біотехнологія рослин», яка входить до Науково-дослідного інституту інноваційних технологій у рослинництві агробіотехнологічного факультету.
 
   
 
НАУКОВА РОБОТА КАФЕДРИ СЕЛЕКЦІЇ І ГЕНЕТИКИ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР
 
Ініціативні тематики наукових досліджень:
1. «Оптимізація генетичних, фізіологічних та біотехнологічних підходів у селекції пшениці для створення нового вихідного матеріалу адаптованого до змін клімату в Правобережному Лісостепу України» (0121U111099). Виконавці: Дубовик Н.С., Куманська Ю.О., Лозінський М.В., Сабадин В.Я., Сидорова І.М., (БНАУ), Гуменюк О.В., Демидов О.А., Кириленко В.В. (МІП)
2. «Вивчення міжнародної колекції ячменю ярого, виділення генетичних джерел стійкості до найбільш поширених хвороб та комплексу господарсько-цінних ознак як вихідного матеріалу для селекції ячменю ярого на адаптивність та стійкість проти хвороб». Виконавець Сабадин В.Я.
3.  «Умови реалізації потенціалу продуктивності гібридів буряка цукрового» (0122U200583). Виконавець: Глеваський В.І.
4. «Вивчення селекційної цінності колекцій часнику (у тому числі й сомаклонів в культурі in vitro) та виділення генетичних джерел як вихідного матеріалу для створення високопродуктивних сортів, стійких до несприятливих факторів  навколишнього середовища» (00122U000924). Виконавці: Сич З.Д., Кубрак С.М.
5. «Формування та вивчення генетичної колекції цитрусових культур для отримання сомаклонів в культурі in vitro та створення вихідного матеріалу для селекції».(0122U200114) Виконавці: Шох С.С., Шубенко Л.А., Карпук Л.М.
6. «Вивчення адаптивних властивостей ягідних культур з метою створення генетичних колекцій».(0122U200129). Виконавець:  Шубенко Л.А., Шох С.С.
7. Наукове обґрунтування підбору пар до внутрішньовидової гібридизації для створення адаптованого до умов Лісостепу України вихідного матеріалу пшениці (T. aestivum L.) озимої. (00124U004421)   Лозінський М. В., Устинова Г.Л., Самойлик М.О., Філіцька О.О., Юрченко А.І., Зінченко С.В.
 
 
Госпдоговірні тематики:
1. Угода № 97 на створення-передачу науково-технічної продукції (НТП) від 28 травня 2021 р. між Білоцерківським НАУ та Державним підприємством «Дослідне господарство «Правдинське» Миронівського інституту пшениці НААН України.
Науково-дослідна робота на тему: «Моніторинг зернових колосових культур на стійкість до хвороб та шкідників в умовах Дослідного господарства «Правдинське» Миронівського інституту пшениці НААН України» на суму 5000 грн. (в т.ч. ПДВ 20%)
Виконавець Дубовик Н.С.
2. Договір № 102 на створення-передачу науково-технічної продукції (НТП) від 27 травня 2021 р. між Білоцерківським НАУ та ПП «Білоцерківагробізнес».
Науково-дослідна робота на тему «Дослідження ефективності засобів захисту рослин на сучасних сортах озимих зернових» на суму 40000 грн. (в т.ч. ПДВ 20%)
Виконавці: Лозінський М.В., Глеваський В.І., Кубрак С.М., Куманська  Ю.О., Сабадин В.Я., Сидорова І.М., Самойлик М.О., Устинова Г.Л., Шох С.С., Шубенко Л.А.,
3. Договір № 159 на створення науково-технічної продукції від 01 квітня 2022р. між Білоцерківським НАУ та  ПП «Білоцерківагробізнес».
Науково-дослідна робота на тему «Дослідження ефективності засобів захисту рослин на сучасних сортах озимих зернових» на суму 45000 грн. (в т.ч. ПДВ 20%) Виконавці: Лозінський М.В., Глеваський В.І., Кубрак С.М., Куманська  Ю.О., Сабадин В.Я., Сидорова І.М., Самойлик М.О., Устинова Г.Л., Шох С.С., Шубенко Л.А. 
4. Договір № 321 на створення-передачу науково-технічної продукції від 09.05.2024 р. між Білоцерківським НАУ та  ПП «Білоцерківагробізнес».
Науково-дослідна робота на тему «Дослідження ефективності засобів захисту рослин на сучасних сортах озимих зернових» на суму  65000 грн. (в т.ч. ПДВ 20%) Виконавці: Лозінський М.В., Глеваський В.І., Кубрак С.М., Куманська  Ю.О., Сабадин В.Я., Сидорова І.М., Устинова Г.Л., Філіцька О.О., Шох С.С., Шубенко Л.А.,  Юрченко А.І.
 
 
Тематики наукових досліджень аспірантів:
  1.  «Особливості добору вихідного матеріалу для селекції пшениці м’якої озимої в Лісостепу України». Виконавець Зінченко С.В. Науковий керівник Лозінський М.В.
  2. «Створення та оцінка вихідного матеріалу ріпаку для селекції на збільшення адаптивного потенціалу». Виконавець Малик Д.А. Науковий керівник Шох С.С.
 
 
Тематики наукового супроводу досліджень здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 201 «Агрономія»:
  1. Гіпотетичний та істинний гетерозис за довжиною стебла і елементами продуктивності головного колоса в F1 при залученні до гібридизації ранньостиглих і середньоранніх сортів пшениці м’якої озимої в умовах НВЦ БНАУ.
  2. Особливості реалізації генетичного потенціалу продуктивності в сортів пшениці м’якої озимої залежно від агроекологічних факторів 
  3. Характер успадкування господарсько-цінних ознак в F1 за гібридизації сортів пшениці м’якої озимої лісостепового і степового екотипів в умовах дослідного поля науково-виробничого центру Білоцерківського НАУ.
  4. Оцінка сортозразків ріпаку ярого за структурними елементами продуктивності в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ
  5. Ефект гетерозису та ступінь фенотипового домінування у гібридів ріпаку озимого за структурними елементами продуктивності в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ
  6. Особливості добору в поколіннях генетично нестабільних чорнобильських мутантів пшениці м’якої озимої за селекційно цінними ознаками в умовах БЦ ДСС ІБКіЦБ 
  7. Гіпотетичний та істинний гетерозис за елементами продуктивності в F1 при залученні до гібридизації середньостиглих сортів пшениці м’якої озимої в умовах Білоцерківської дослідно-селекційна станції ІБКіЦБ НААН України.
  8. Формотворчий процес за довжиною стебла і елементами продуктивності в гібридних популяцій F2-3 пшениці озимої при залученні за міжсортової гібридизації в умовах БЦ ДСС ІБКіЦБ 
  9. Особливості формування урожайності показників якості зерна в сортів пшениці м’якої озимої залежно від агроекологічних чинників 
  10. Гетерозис за елементами структури врожайності в F1 при залученні до схрещування ранньостиглих і середньостиглих сортів пшениці м’якої озимої в умовах науково-виробничого центру Білоцерківського НАУ.
  11. Гіпотетичний та істинний гетерозис за елементами продуктивності в гібридів першого покоління при використанні у схрещуванні ранньостиглих і середньопізніх сортів пшениці озимої (Т. aestivum L.) в умовах НВЦ Білоцерківського НАУ.
  12. Гетерозис за елементами структури врожайності в F1 при залученні до гібридизації середньоранніх сортів пшениці м’якої озимої в умовах науково-виробничого центру Білоцерківського НАУ.
  13. Особливості фенотипового прояву стійкості до хвороб і формування урожайності в сортів пшениці м’якої озимої за різних агроекологічних прийомів вирощування .
  14. Особливості формування урожайності і якості зерна в сортів пшениці м’якої озимої залежно від агроекологічних факторів
  15. Особливості формування елементів продуктивності і реалізація потенціалу врожайності у різних за походженням сортів пшениці м’якої озимої.
  16. Особливості поліморфізму сортів пшениці м’якої озимої за селекційно цінними ознаками.
  17. Особливості добору в гібридних популяцій пшениці м’якої озимої за елементами продуктивності головного колоса в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ.
  18. Особливості оцінки сортів пшениці м’якої озимої за поєднанням урожайності і показників якості зерна.
  19. Вплив агроекологічних факторів на формування урожайності і показників якості зерна в сортів пшениці м’якої озимої.
  20. Поліморфізм сортів пшениці м’якої озимої білоцерківської селекції за генами фотоперіодичної чутливості
  21. Особливості формування елементів продуктивності головного колоса сортів пшениці м’якої озимої лісостепового екотипу.
  22. Формування елементів структури врожайності у сортів пшениці м’якої озимої західноєвропейського екотипу.
  23. Комбінаційна здатність ліній помідора в умовах Київської дослідної станції
  24. Особливості формування елементів урожайності в популяціях ріпаку ярого
  25. Оцінка сортів помідора за цінними господарськими ознаками
  26. Селекційна цінність сортів помідора за холодостійкістю
  27. Особливості росту і розвитку гороху різних морфотипів
  28. Оцінка сортів гороху різних морфотипів за продуктивністю
  29. Підбір сортів і гібридів помідора за господарсько-цінними ознаками для умов дослідного поля НВЦ БНАУ.
  30. Оцінка сортів та гібридів огірка за господарсько-цінними ознаками для умов дослідного поля НВЦ БНАУ
  31. Оцінка сортів та гібридів кавуна за господарсько цінними ознаками в умовах  плівкових теплиць відділу селекції овочевих культур Інституту садівництва НААН
  32. Формування довжини головного стебла і елементів структури урожайності у різних за висотою сортів пшениці м’якої озимої.
  33. Вплив генотипу та умов року на формування довжини стебла й порядкових міжвузлів сортів пшениці м’якої озимої в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ
  34. Особливості успадкування елементів продуктивності головного колоса в гібридів F1 за гібридизації високорослих сортів пшениці озимої (T. aestivum L.) в умовах БЦДСС ІБКіЦБ
  35. Характер успадкування довжини стебла та порядкових міжвузлів за гібридизації різних за висотою сортів пшениці м’якої озимої в умовах НВЦ БНАУ
  36. Оцінка генотипів ріпаку ярого за господарсько цінними ознаками в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ
  37. Вивчення впливу підщепи на основні параметри росту дерев черешні в умовах ТОВ «Уманська фруктова компанія»
  38. Вплив регулятора коренеутворення «Гуміпас» на вихід кореневласних саджанців ліщини деревовидної в умовах ботанічного саду БНАУ
  39. Способи вирощування саджанців яблуні в умовах ботанічного саду БНАУ
  40. Вплив регуляторів росту рослин на ріст і розвиток капусти пекінської в умовах ФГ «ЖЕГЕТ» Золотоніського району Черкаської області
  41. Порівняльна оцінка способів вирощування вегетативно-розмножуваних підщеп яблуні в умовах СГК «Лісовичок» Знамʼянського району Кіровоградської області
  42. Вплив субстрату для підгортання на вихід клонових підщеп яблуні в умовах ботанічного саду БНАУ 
  43. Господарсько-біологічна оцінка безнасінних сортів винограду в умовах ботанічного саду БНАУ  
  44. Вихід саджанців яблуні залежно від способу створення провідників та щільності розміщення у ряду
  45. Вплив сорто-підщепних комбінувань на продуктивність дерев черешні в умовах ТОВ «Розетта-Агро» Макарівського району Київської області  _
  46. Прояв цінних господарських ознак у генотипів пшениці м’якої ярої в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ
  47. Генотипова варіабельність елементів продуктивності пшениці м’якої озимої залежно від строків сівби в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ
  48. Прояв гетерозису в F1 за кількістю зерен головного колоса та ступінь фенотипового домінування у F2 пшениці м’якої озимої в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ
  49. Адаптивні властивості та селекційна цінність колекційних генотипів пшениці м’якої озимої за ознаками продуктивності колоса в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ
  50. Успадкування стійкості проти збудника борошнистої роси (Erysiphe graminis F. sp. hordei) в F1 та гібридологічний аналіз F2  ячменю ярого в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ
  51. Диференціація генотипів пшениці м’якої озимої  за ознакою стійкості до хвороб залежно від прояву господарсько-цінних ознак в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ
  52. Реалізація потенціалу урожайності генотипів ячменю ярого. 
  53. Особливості формування цінних господарських ознак у сортів пшениці озимої залежно від генотипу.
  54. Вплив стійкості проти септоріозу листя генотипів пшениці м’якої озимої на прояв господарсько-цінних ознак.
  55. Імунологічний моніторинг сортів пшениці озимої до найбільш поширених збудників хвороб в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ
  56. Характеристика колекційних зразків за проявом та варіабельністю структурних ознак продуктивності ячменю ярого в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ
  57. Формування врожайності соняшнику залежно від досліджуваних факторів в умовах ТОВ «ЄВРОСЕМ» Білоцерківського району Київської області
  58. Характеристика популяцій F2 і F3 пшениці м’якої озимої за селекційною цінністю в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ
  59. Формування елементів продуктивності і характер успадкування у F1 пшениці м’якої озимої за схрещування ранньостиглих сортів в умовах НВЦ БНАУ.
  60. Особливості прояву і мінливості елементів продуктивності у середньорослих сортів пшениці м’якої озимої в умовах дослідного поля НВЦ БНАУ
  61. Особливості формування репродуктивної системи помідора залежно від температурних умов вирощування
 
На базі кафедри функціонує науково-дослідний студентський гурток «Селекціонер».
 
У 2023-2024 н.р. відбулись засідання гуртка:
  • Розгляд та затвердження плану роботи гуртка на 2023–2024 н.р. Обговорення та затвердження тематики доповідей на засіданнях гуртка і кафедри (30 вересня 2023 р.)
  • Наукова спадщина видатних селекціонерів-фундаторів кафедри: Лебедєва В.М., Єремеєва І.М. (17 листопада 2023р.).
  • Студентські доповіді присвячені вивченню наукової спадщини видатних селекціонерів, фундаторів кафедри генетики, селекції і насінництва БНАУ. (11 грудня 2023 р.)
  • Заслуховування і обговорення доповідей членів студентського наукового гуртка «Селекціонер» учасників «Наукової студентської конференції» (14 березня 2024 р)
  • Особливості створення сортів пшениці озимої та вагомий внесок науковців Миронівського інституту пшениці імені В.М. Ремесла. (25 квітня 2024 р.)
  • Підсумки проходження виробничої практики членів гуртка студентів ІІІ курсу агробіотехнологічного факультету (03 липня 2024 р.)
ПЛАН роботи науково-дослідного студентського гуртка «Селекціонер» кафедри генетики, селекції і насінництва с.-г. культур  на 2024–2025 навчальний рік.
  1. Розгляд та затвердження плану роботи гуртка на 2024-2025 н.р. Обговорення та затвердження тематики доповідей на засіданнях гуртка і кафедри.
  2. Виїзна екскурсія до ТОВ «Колос» с. Пустоварівка, Білоцерківський район
  3. Виїзна екскурсія до ТОВ "Володарка комбікорм", смт. Володарка Білоцерківський район
  4. Розгляд та затвердження тем для участі у Всеукраїнській науково-практичній конференції магістрантів і молодих дослідників
  5. Презентації доповідей і обговорення кваліфікаційних робіт магістрантів – дипломників кафедри напередодні роботи державної екзаменаційної комісії
  6. Студентські доповіді присвячені вивченню наукової спадщини видатних селекціонерів, фундаторів кафедри генетики, селекції і насінництва БНАУ
  7. Затвердження плану роботи гуртка на ІІ семестр 2024–2025 н.р.
  8. Заслуховування і обговорення доповідей членів студентського наукового гуртка «Селекціонер» учасників «Наукової студентської конференції».
  9. Ознайомлення членів студентського наукового гуртка «Селекціонер» з напрямами наукової роботи НПП кафедри для вибору тематики наукових досліджень.
  10. Виїзні семінари до науково-дослідних установ України.
  11. Підсумки проходження виробничої практики членів гуртка студентів ІІІ курсу агробіотехнологічного факультету.
   
 
 
Наукова робота здобувачів вищої освіти
Під керівництвом доцента кафедри генетики, селекції і насінництва Сидорової І.М. здобувач першого (бакалаврського ) рівна вищої освіти спеціальності 201 «Агрономія» Стоцький Вадим Ігорович провів дослідження за темою: «Господарсько біологічна оцінка гороху (Рisum sativum L.) залежно від сортових особливостей» і здобув диплом І ступеня в ІІ турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Агрономія» серед вищих навчальних закладів України.
 
Під керівництвом доцента кафедри генетики, селекції і насінництва Шубенко Л.А. здобувач першого (бакалаврського ) рівна вищої освіти спеціальності 201 «Агрономія» Брунцвик Іван Васильович провів дослідження за темою: «Субстрат для підгортання клонових підщеп яблуні» і отримав подяку за участь І етапі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт із спеціальності "Агрономія" серед вищих навчальних закладів України.
 
Під керівництвом доцента кафедри генетики, селекції і насінництва Сабадин В.Я. здобувачі другого (магістерського) рівна вищої освіти спеціальності 201 «Агрономія» Сабадин Євгенія Геннадіївна і Коробка Богдан Валентинович провели дослідження за темою: «Диференціація генотипів пшениці м’якої озимої за ознакою стійкості до хвороб залежно від прояву цінних господарських ознак» і отримали подяку за участь у І етапі Міжнародного студентського професійного творчого конкурсу «Аграрні науки і продовольство» з напрямку «Агрономія». Подали проєкт англійською мовою на тему:«Differentiation of soft winter wheat genotypes based on disease resistance depending on the manifestation of valuable economic traits» для участі в першому турі II етапу Конкурсу Міжнародного студентського професійного творчого конкурсу «Аграрні науки та продовольство», який проводився на базі Миколаївського національного аграрного університету за напрямком «Агрономія» 
 
Під керівництвом доцента кафедри генетики, селекції і насінництва Кубрак С.М. здобувач другого (магістерського) рівна вищої освіти спеціальності 201 « Агрономія» Лапчик Ігор Андрійович провів дослідження за темою: «Tomato cultivars and  hybrids evaluation accordingto economic and valuable characteristics of the experimental field basedon the Scientific Research Center of BilaTserkva National Agrarian University (BNAU)» і отримав подяку за участь у І етапі Міжнародного студентського професійного творчого конкурсу «Аграрні науки і продовольство» з напрямку «Агрономія». Подав проєкт англійською мовою на тему: «Tomato cultivars and hybrids evaluation accordingto economic and valuable characteristics of the experimental field basedon the Scientific Research Center of BilaTserkva National Agrarian University (BNAU)» для участі в першому турі II етапу Конкурсу Міжнародного студентського професійного творчого конкурсу «Аграрні науки та продовольство», який проводився на базі Миколаївського національного аграрного університету за напрямком «Агрономія».
 
   
 
РОБОТА НАУКОВО-НАВЧАЛЬНОЇ ЛАБОРАТОРІЇ БІОТЕХНОЛОГІЇ РОСЛИН
Науково-навчальна лабораторія «Біотехнологія рослин» забезпечує  навчальний процес, а саме проведення практичних занять з навчальних дисциплін «Біотехнологія рослин» для здобувачів першого (бакалаврського) освітнього ступеня спеціальності 201 «Агрономія» та «Біотехнологія та генетична інженерія» для здобувачів другого (магістерського) освітнього ступеня спеціальності 201 «Агрономія» А також займається створенням оздоровленого матеріалу плодово-ягідних, овочевих та декоративних культур за допомогою методу культури рослинної тканини in vitro. Даний метод дозволяє масово розмножувати сорти культурних рослин, оздоровлювати селекційний матеріал від патогенів, проводити відбір генетично змінених сомаклонів та інші маніпуляції на тканинному рівні.
За допомогою культури рослинної тканини у порівняно короткий час і на обмеженому просторі можна отримати велику кількість високоякісного посадкового матеріалу плодово-ягідних культур.
Початковим етапом будь-яких селекційних програм є створення генетичного різноманіття. Ефективним способом підвищення генетичного різноманіття є використання сомаклональної мінливості. Відомо, що культивування рослинних клітин in vitro здатне викликати перебудови генома, так само як хімічні мутагени або різні види випромінювань. Мутації, що виникли в культивованих клітинах, зберігаються у регенерованих з цих клітин рослин. Серед сомаклонів (змінених рослин-регенерантів) можна відібрати індивіди з корисними ознаками: стійкі до вірусів і грибних патогенів, солевитривалі, холодостійкі, з підвищеним синтезом біологічно активних речовин, з підвищеною інтенсивністю фотосинтезу і продуктивністю. Отримання сомаклональних мутантів є найбільш актуальним в селекції рослин, які не розмножуються насінням.
 
 
Основним напрямком роботи лабораторії є формування генетичного банку сортів та сомаклонів плодово-ягідних, овочевих та декоративних рослин для ведення селекційних досліджень та поповнення ними плодово-ягідного помологічного розсадника дослідного поля НВЦ БНАУ. В науково-дослідній лабораторії біотехнології рослин започатковані дослідження з відбору сомаклональних варіантів та створення різноманітних генотипів пшениці м’якої озимої з цінними ознаками, одержання індукованих мутантів на клітинному рівні, створення соматичних гібридів шляхом маніпуляцій із цитоплазматичними органелами при злитті протопластів у культурі in vitro.
Науково-навчальній лабораторії біотехнології рослин підпорядкована лабораторія білкових маркерів. Аналіз за білковим спектром актуальний для таких культур як пшениця, ячмінь, кукурудза, жито, тритикале. Даний метод дозволяє визначати сортову чистоту (типовість, гібридність) партії насіння, а також проводити ідентифікацію сортів та гібридів, тобто перевіряти їх відповідність тому чи іншому сорту або гібриду.
Значення білкових та ДНК-маркерів у сучасній селекції важко переоцінити. Їх застосування дозволяє селекціонерам суттєво скорочувати період створення нових форм, робить селекційний процес більш керованим і цілеспрямованим. Білкові та ДНК-маркери дають можливість ранньої оцінки рослин за господарсько-цінними ознаками. Для цього не потрібно чекати повного дозрівання рослини у полі. Деякі ознаки рослин можуть проявлятися або не проявлятися залежно від умов середовища, у той час як білкові чи ДНК-маркери дозволяють однозначно оцінити рослину у лабораторії. Пов’язаність маркерів із хлібопекарськими властивостями, стійкістю до хвороб, типом розвитку та ін. дозволяють надійно та у короткі строки відбирати необхідні генотипи рослин і оптимізувати селекційну роботу.
Білкові та ДНК-маркери знаходять також прикладне застосування у насінництві. Виробники сільгосппродукції добре знають, як важливо використовувати якісне насіння. Якість партії насіння оцінюється за схожістю та енергією проростання, ураженістю хворобами та шкідниками, засміченістю бур’янами та ін. Важливими показниками якості, що напряму впливають на врожайність та якість вирощеної продукції, є генетичні показники, а саме відповідність заявленому при купівлі насіння сорту чи гібриду, а також сортова чистота, типовість, гібридність (при вирощуванні гібридного насіння). Іншим практичним застосуванням білкових та ДНК-маркерів є так звана паспортизація сортів та гібридів з метою захисту авторських прав.
 
     
 
 
КОНФЕРЕНЦІЇ
На кафедрі генетики, селекції і насінництва сільськогосподарських культур з 2020 р.  започаткована щорічна міжнародна науково-практична конференція присвячена видатним вченим Васильківському С.П. і Молоцькому М.Я. – засновникам наукової школи з селекції і насінництва пшениці і картоплі. 
 
Наукові напрями конференції:
  • Сучасні досягнення у селекції і насінництві сільськогосподарських рослин;
  • Інноваційні розробки у технологіях вирощування сільськогосподарських культур;
  • Енергозберігаючі технології у землеробстві;
  • Новітні технології у захисті рослин.
 
Науково педагогічними працівниками кафедри налагоджено зв’язки з науковими та академічними закладами:
  • Інститутом фізіології рослин і генетики НАНУ,
  • Миронівським інститутом пшениці імені В.М. Ремесла НААН,
  • Інститутом рослинництва ім. В.Я. Юр’єва НААН,
  • Інститутом помології ім. Л.П. Симиренка НААН,
  • Інститутом овочівництва і баштанництва НААН,
  • Національним центром генетичних ресурсів рослин НААН,
  • Білоцерківською дослідно-селекційною станцією ІБК і ЦБ НААН,
  • Устимівською дослідною станцією рослинництва ІР НААН,
  • Уманським національним університетом садівництва,
  • Львівським національним аграрним університетом.
  • Інститут післядипломної освіти НУХТ
  • Інститут кліматично орієнтованого сільського господарства НААН
 
При кафедрі генетики, селекції і насінництва функціонує аспірантура за спеціальністю 201 « Агрономія».