ENG | УКР |

Навчальна практика, як складова підготовки кваліфікованого фахівця ветеринарної медицини

 
 
Однією із важливих складових фахової підготовки лікарів ветеринарної медицини є проходження навчальної практики в умовах виробництва. З цією ж метою факультет уклав угоди з передовими переробними підприємствами та установами державної ветеринарної медицини де створено філії кафедри ветсанекспертизи, гігієни продуктів тваринництва та патанатомії імені Й.С. Загаєвського. Студенти мають можливість підвищувати свою кваліфікацію за виробничих умов щодо питань ветеринарно-санітарної експертизи продуктів тваринного та рослинного походження. І саме в рамках програми виробничої практики, студенти 4 групи 3СП(б) курсу ФВМ відвідали Білоцерківське приватне акціонерне товариство «ЖЛК-Україна», де, під керівництвом начальника виробництва Шкулій Ірини Іванівни, ознайомилися з особливістю його роботи, порядком приймання молока, оцінювання його якості, безпечності та ґатунку в умовах виробничої лабораторії підприємства, роботою цехів з виробництва цільно-молочної, кисломолочної продукції та вершкового масла. З особливою цікавістю слухати слухали майстра морозивного цеху Малахійчук Валентину Петрівну про технологічні процеси виробництва морозива.
 
Одним із пунктів практики були очисні споруди ТОВ «Білоцерківводоканал». Перед практикою студентами було проведено інструктаж з техніки безпеки інженером з охорони праці Хвостенком Василем Яковичем, який акцентував увагу на її особливостях на даному підприємстві. Про роботу водоочисних споруд Білоцерківського водоканалу, ролі води в житті людини та методах очищення питної води, що надходить з річки Рось, розповіла заступник начальника ВОС Хоменко Олена Володимирівна.
 
У державній лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи агропромислового ринку № 5 м. Біла церква, її завідувач – Євмещенко Людмила Володимирівна розповіла про особливості роботи лікаря-ветсанексперта, ознайомила з ветеринарними документами, що пред’являються на тваринну і рослинну продукцію її власникам, розповіла про ведення облікової документації та методики дослідження м’яса, молока, риби, рослинної та іншої продукції.
 
Студенти отримали також  закріпили свої знання щодо перевезення продукції тваринного і рослинного походження за експортом та імпортом у Білоцерківському пункті державного ветеринарного контролю і нагляду на державному кордоні та транспорті. Про особливості роботи підприємства розповів його начальник – Тарануха Валерій Васильович. Студенти задали безліч питань фахівцях на які отримали вичерпні відповіді.
 
Очевидно, що навчальна практика є невід’ємною частиною підготовки висококваліфікованих лікарів ветеринарної медицини, своєрідною адаптацією майбутніх молодих спеціалістів до умов виробництва саме зі студентських років.
 
Нечиталюк Юлія, староста 4 групи 3СП(б) курсу
Джміль В.І., доцент кафедри ветсанекспертизи, гігієни продуктів тваринництва та патанатомії імені Й.С. Загаєвського