ENG | УКР |

Якість нашого життя

 

Якість – це все, але все ніщо без якості!

Qualität ist alles – aber alles ist nichts ohne Qualität!

Вальтер Швельберґер

 

Якість нашого життя визначається безліччю факторів. Серед довгого списку важливих позицій, істотне значення займає і якість тих продуктів і послуг, якими ми користуємося щодня або час від часу. Поняття якості тісно пов’язано з тим, що ми називаємо благами сучасної цивілізації, якістю життя: а це і збереження довкілля, і фізичне здоров’я, і психологічний комфорт людини.

З 1990 року кожен другий четвер листопада визнаний Всесвітнім днем якості. Ініціатором встановлення цього дня є Європейська організація якості (ЄОЯ) (European Organization for Quality, EOQ) за підтримки Організації Об’єднаних Націй (ООН), а з 1996 року відзначається Європейський тиждень якості, частиною якого і стало це свято. Його мета – підвищення значення високої якості продукції та послуг, активізація діяльності, спрямованої на привернення уваги до проблем якості, адже мова йде не лише про безпеку продукції для людини і довкілля, а й про ступінь задоволеності запитів і очікувань споживачів.

Як часто нам доводилося стикатися або чути про недоброякісність тієї чи іншої продукції чи послуги? Багатьом з нас доводиться констатувати це майже кожен день. Ці негативні моменти, безперечно, не можуть нам додати ні здоров’я, ні психологічного комфорту, тримають у зайвій напрузі, викликають недовіру і тривогу. У сучасній свідомості вже сформована ціла проблематика, коли заходить розмова про якість. Невже сучасний економічний світогляд зробив ставку на заниження якості? Чому так багато не якісних товарів на полицях наших магазинів?

Цими питаннями переймаються й студенти ФВМ, які вивчають дисципліну «Ветеринарно-санітарна експертиза з основами технології та стандартизації продуктів тваринництва», адже на практичних заняттях, щоразу визначаючи показники безпечності та якості продуктів як тваринного, так і рослинного походження, вони наочно переконуються в тому, що не все благополучно в галузі вітчизняної харчової промисловості. Зокрема, на нещодавно проведеному органолептичному та лабораторному дослідженні молока та молочних продуктів, придбаних як у торговій мережі, так і на стихійному ринку нашого міста та районних центрів Київської області, студенти констатували факти їх фальсифікації.

Усі ми розуміємо, що проблема фальсифікації продукції не виникла на порожньому місці. Її виникненню активно сприяв бурхливий економічний ріст і жорстка, інколи жорстока конкуренція, коли особистий меркантильний інтерес недобросовісних виробників поступається якості продукції. Майбутні фахівці-ветсанексперти добре розуміють, що незадовільна якість виступає в ролі стримуючого і вкрай негативного в економічному відношенні фактора як для кожного споживача окремо, так і всієї світової спільноти, а тому озброюються відповідними знаннями для застосування превентивних заходів у межах своєї компетенції щодо появи недоброякісної продукції у торговій мережі.

Ми приєднуємося до цієї світової ініціативи і бажаємо усім нам якнайменше стикатися з відвертим фальсифікатом наших недобросовісних виробників. Купувати і користуватися лише предметами та послугами тих, хто береже наші нерви і здоров’я, надаючи нам продукцію належної якості. Зовсім не обов’язково вона має бути дорожчою, оскільки висока ціна дуже часто використовується для введення споживача в оману.

Американський промисловець Генрі Форд – засновник корпорації «Форд Мотор», один з найбагатших людей усіх часів говорив так: «Якість – це коли все зроблено правильно, навіть якщо ніхто не перевіряє».

До цього потрібно прагнути всім, а сьогодні ж нам, споживачам, залишається бути уважними, компетентними, знаючими, і якість нашого життя зростатиме, знімаючи з нас зайві турботи, і дозволяючи воістину насолоджуватися життям, адже воно таке дивовижне.

Н.В. Букалова, доцент кафедри ветсанекспертизи,
гігієни продуктів тваринництва та патологічної анатомії імені Й.С. Загаєвського