ENG | УКР |

Завершені наукові розробки | Кафедри епізоотології та інфекційних хвороб

Оптимальні варіанти профілактики та схеми оздоровлення неблагополучних стад від лейкозу великої рогатої худоби з використанням імуноферментного (ІФА) та молекулярно-генетичного (ПЛР) методів діагностики в господарствах України.

 

Керівник розробки: Професор Ярчук Б.М.

Виконавці: Корнієнко Л. Є., Шульга П.Г., Тирсін Р.В., Довгаль О.В., Білик С.А., Царенко Т.М., Федорченко А.М.

 

Впровадження тест-систем дозволяє досліджувати на лейкоз як сироватку крові, так і молоко корів та максимально виключити вплив стрес-факторів на  організм тварин, який пов'язаний з взяттям крові. Тестування проб молока імуноферментним методом значно знижує собівартість робіт. У господарствах з незначним рівнем поширення інфекції доцільно проводити тестування збірних  проб сироватки крові або молока корів. Цей підхід уже успішно апробований і використовується для діагностики онкорнавірусної інфекції.

Сьогодні в Україні згідно діючої інструкції крім РІД та ІФА використовують ПЛР. Остання використовується для дослідження особливо цінних тварин та для арбітражних висновків.

Однак можливість ПЛР при лейкозі великої рогатої худоби є значно ширшою. Так, ПЛР можна використовувати для тестування племінного молодняку, продуцентів крові тощо. Молодняк, згідно діючої інструкції, досліджується з 6-ти місячного віку. За допомогою ПЛР виявляють безпосередньо провірус, тобто результат аналізу не залежить від віку і стану тварини. ПЛР можна використовувати для розподілу телят на інфікованих і здорових з 15 днів до 5 місяців.

Отже, якщо в перші 2-3 тижні методом ПЛР розділити молодняк на носіїв провіруса і здорових то оздоровити господарство можна значно скоріше.

Окрім гарантованої якісної діагностики лейкозу ВРХ забезпечуємо розробку науково-обгрунтованого плану заходів з профілактики та боротьби та практичний його супровід.