Увага практичному навчанню
23/11/2016

Одним із поширених хірургічних захворювань у великої рогатої худоби є зміщення сичуга вліво. Цю патологію щороку виявляють у 0,6–5 % корів. Нижня частина сичуга спочатку змінює свою форму, а потім зміщується під вентральний відділ рубця, піднімається вгору і розміщується між ним і лівою черевною стінкою. Зміщений орган не може самостійно повернутися на своє місце, а тому, щоб врятувати життя тварині, необхідно виконати операційне втручання для фіксації сичуга в анатомічному положенні шляхом його підшивання до черевної стінки.
Основних положень методики проведення практичних занять дотримуються всі хірурги, хоча кожен викладач може використовувати й власні розробки. Доцент кафедри хірургії і хвороб дрібних домашніх тварин М.П. Чорнозуб проводить практичне заняття у такій послідовності: вступне слово викладача, правила охорони праці та поведінки у виробничих приміщеннях, пояснення незрозумілих студентам питань щодо підготовки й проведення операції, запланована практична оперативна частина, обговорення процесу операції зі студентами та завершальне слово викладача.
Проте ефективність та якість хірургічного втручання залежить не лише від рівня теоретичної і практичної підготовки, а й від низки набутих суто людських позитивних моральних чеснот, без яких не може відбутися становлення лікаря ветеринарної медицини: чуйності, милосердя, готовності до самопожертви. Австрійський критик Стефан Цвейг писав: «Справжнє милосердя – це милосердя, що вимагає дій, а не сентиментів, воно знає чого хоче, і сповнене рішучості, страждання і співчуттяё, воно здатне зробити все, що в людських силах». Саме це і є покликанням і святим обов’язком лікаря ветеринарної медицини.
Букалова Наталія, доцент кафедри ветеринарно-санітарної експертизи,
гігієни продуктів тваринництва та патологічної анатомії
імені Й.С. Загаєвського