ENG | УКР |

Основний принцип праці та право людини – безпечне та здорове робоче середовище

 

Цінність результатів будь-якої трудової діяльності не може бути вище цінності здоров’я та життя працівника. Щорічно, більше, ніж у ста країнах світу проводять заходи, спрямовані на привернення уваги громадськості до невирішених проблем охорони праці.

В Україні цей День отримав назву «День охорони праці» і відзначається згідно до Указу Президента України № 685/2006 від 18 серпня 2006 року щорічно 28 квітня. Тому, 3 травня виховна година на 2 М курсі (ІІ потік) в 6 групі була присвячена Дню охорони праці і проходила під гаслом «Безпечне та здорове робоче середовище – основний принцип та право на роботі» (A Safe and healthy working environment as a fundamental principle and right at work).

Право на працю у безпечних та здорових умовах закріплено Конституцією України. День охорони праці в Україні запроваджено з метою привернення уваги суспільства, органів державної влади, суб’єктів господарювання до питань охорони праці, запобігання нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням в Україні, а також для створення та просування культури охорони праці, що може сприяти зниженню щорічної смертності та травматизму на робочому місці. За оцінками Міжнародної організації праці (МОП), щорічно відбувається понад 270 мільйонів нещасних випадків на виробництві, які ведуть до відсутності працівників на робочому місці протягом більше 3 днів, і від близько 160 мільйонів випадків хвороб без смертельного результату. Кожен день в світі вмирають в результаті нещасних випадків і захворюваності на виробництві близько 5000 осіб, в рік – від 2 до 2,3 мільйона осіб.

Для запобігання нещасним випадкам на виробництві існують цілі інженерні системи з техніки безпеки. З урахуванням специфіки того чи іншого робочого процесу розробляють відповідні інструкції, приписи, правила з техніки безпеки, вводиться систематичний інструктаж працівників, вводиться в штат інженер по техніці безпеки, а якщо це не є можливим, то його функції бере на себе або дублює начальник підрозділу, зміни, майстер або бригадир. На жаль, це різко знижує якість контролю за дотриманням техніки безпеки. Але навіть це не може повністю запобігти так званому "людському фактору". Статистика чітко показує, що найбільш часті випадки травматизму на виробництві відбуваються саме, коли знижується увага працівника. Це як правило відбувається наприкінці робочого дня, в кінці робочого тижня, рідше перед обідньою перервою. На жаль, через недбальство виконавця робіт, правила техніки безпеки часто пишуться ціною здоров’я та життя працівників.

Вперше День охорони праці відзначався у 2003 році. Ідея проведення Всесвітнього дня охорони праці бере початок від Дня пам’яті загиблих працівників, уперше проведеного американськими та канадськими робітниками в 1989 році в пам’ять про працівників, які загинули та отримали травму на виробництві.

З початком повномасштабного російського вторгнення в Україну питання безпеки праці набуло нового значення. Тисячі підприємств продовжують функціонувати, незважаючи на додаткові щоденні ризики та випробування. Організувати охорону праці в умовах воєнного стану – надскладне щоденне завдання, до виконання якого потрібно підготуватися належним чином. Україна несе великі втрати в цій війні і ці втрати збільшуються, у тому числі внаслідок загибелі працівників на робочих місцях. Так, у 2022 році під час виконання трудових обов’язків на виробництві постраждало 3065 працівників, у тому числі 520 працівників – зі смертельним наслідком. При цьому, безпосередньо внаслідок воєнних дій (ракетні, повітряні удари та дії вибухових предметів) під час виконання трудових обов’язків на виробництві постраждало 711 працівників, з яких 252 особи зі смертельним наслідком. Наразі Держпраці використовує всі можливі засоби для поширення інформації з питань організації безпечних умов праці.

Щодо нашої професії, також необхідно пам’ятати: працюючи з тваринами, лікар ветеринарної медицини, для запобігання травмування чи зараження, має правильно підходити до тварини, фіксувати, робити маніпуляції з надійною фіксацією, проводити діагностичні, лікувальні та профілактичні заходи щодо захворювань тварин та збудників у довкіллі, особливо, зоонозів, з дотриманням правил біобезпеки.

Дотримання правил з техніки безпеки – запорука безпечної роботи та невід’ємна частина  збереження здоров’я!

 

Соловйова Л.М., куратор 6 групи 2М курсу (ІІ потік)